6.8 C
Prizren
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Vritet gjenerallejtënanti rus në Ukrainë, Andrei Mordvichev

Një pjesëtar i ushtrisë ruse është vrarë në qytetin ukrainas të Chernobayevka pas një sulmi artilerie, ka bërë të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një postim në Facebook të shtunën.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Në postim, thuhet se gjenerallejtënant Andrei Mordvichev, komandanti i Ushtrisë së 8-të të Kombinuar të Armëve të Qarkut Ushtarak Jugor të Forcave të Armatosura Ruse, kishte vdekur, raporton BBC.

Në përditësimin e këtij shtabi thuhet po ashtu se vija e frontit të luftës nuk kishte ndryshuar ndjeshëm në 24 orët e fundit, por ka shtuar se trupat e Ukrainës kishin arritur të shkatërronin disa kolona me personel ushtarak rus në rajonet Mykolaiv dhe Sumy.

Ky është gjenerali i pestë rus për të cilët Ukraina pretendon se i ka vrarë deri më tani nga luftimet me forcat ruse.

 

Më Shumë

Përvjetor madhështor

Rexhep Qosja Kongresi i Drejtshkrimit i Gjuhës Shqipe, i mbajtur në vitin 1972, është ngjarja më e madhe në historinë e kulturës shqiptare. Me rëndësinë e...

Përurohet shkolla fillore “Dy Dëshmorët” në Piranë

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se sot është bërë përurimi i objektit të ri të shkollës fillore “Dy Dëshmorët” në fshatin Piranë, raporton PrizrenPress. Njoftimi...

Lajmet e Fundit