16.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

VV-ja në Prizren: Shoqata e të Verbërve në kushte të mjerueshme

Rexhaj-Shoqata e te verberveKandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Prizrenit, Arbër Rexhaj dhe kandidatët për ansamble, kanë vizituar Shoqatën e të Verbërve, të cilët u njoftuan për problemet dhe veprimtarinë e kësaj shoqate. Rexhaj theksoi se braktisja dhe injorimi i organizatave të tilla që kryejnë veprimtari humane, është tregues i qartë i papërgjegjësisë së institucioneve përballë kategorive në nevojë.

“Katandisja e organizatave të tilla në kushte të mjerueshme paraqet shtypje dhe ndëshkim. Ky trajtim jo njerëzor duhet të marrë fund menjëherë”, tha Rexhaj.

Ndërkaq, Drejtoresha Miradije Buqaj, foli për gjendjen e vështirë dhe kushtet e rënda në të cilat vepron kjo shoqatë.

“Pavarësisht se numri i anëtarësisë së saj shkon deri më 250 anëtarë, mosmbështetja institucionale dhe shpërfillja e aktiviteteve të saja ka arritur deri në atë masë sa që kjo shoqatë, tashmë disa muaj nuk ka as rrymë dhe kushte tjera elementare për të vazhduar veprimtarinë e saj”, tha Buqaj./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prizren/ Mbahet premiera botërore e veprës origjinale “Monade” nga Robert Bisha

Koncerti plot imagjinatë dhe momente eklektike muzikore origjinale të kompozuara nga Robert Bisha u mbajt në Kino Lumbardhi ndërsa u performua në mënyrë fantastike...

Me këtë datë ndërrohet ora

Akrepat e orës së shpejti do të lëvizin prapa, duke na dhënë një orë shtesë gjumë. Dy herë çdo vit orët tona ndryshojnë për...

Lajmet e Fundit