0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Zbulohet sesi i kaloi ditët e fundit Mbretëresha Elizabeth II

Sipas të dhënave zyrtare, Mbretëresha Elizabeth II vdiq nga pleqëria.

Megjithatë, një nga miqtë më të mirë të bashkëshortit të saj të ndjerë, Princit Philip, Gliss Brandrecht, zbulon në librin e saj të ri “Elizabeth: Një portret intim” se shkaku i vdekjes ishte në fakt një formë e rrallë kanceri.

Sipas autorit, është një formë e rrallë e kancerit të eshtrave, raportojnë mediat.

“Kam dëgjuar se mbretëresha ka një formë melanomi – kancer në palcën e eshtrave – që mund të shpjegojë pse ajo ishte vazhdimisht e lodhur dhe kishte probleme me lëvizjen në vitin e fundit të jetës së saj”.

Simptoma më e zakonshme e kësaj sëmundjeje është dhimbja e eshtrave, veçanërisht në legen dhe shpinë. “Kjo sëmundje më së shpeshti prek të moshuarit”, tha ai.

Biografi i Mbretëreshës pohoi gjithashtu se Elizabeth II kishte periudha kur ndihej shumë e dobët, por ishte e vendosur të vazhdonte me detyrat e saj pas vdekjes së Princit Philip, në prill të vitit të kaluar.

“Burri im nuk do ta miratonte”, tha Elizabeth, duke mos dashur keqardhje.

Kujtojmë se mbretëresha Elizabeth II vdiq më 8 shtator në kështjellën Balmoral në Skoci.

Mbretëresha u varros në kapelën e Shën Georget në Windsor, ku prehet pranë burrit të saj Princit Philip dhe prindërve të saj.

Më Shumë

Arabia Saudite e gatshme të presë duelin mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk

Tyson Fury është vendosur të hapë bisedimet me sauditët për të finalizuar luftën e tij historike për titull me Oleksandr Usyk. Dyshja e kampionëve të...

Suharekë, 32 vjeçarja tenton t’i jap fund jetës

Një 32 vjeçare ka tentuar t’i japë fund jetës në Suharekë. Ajo ka konsumuar sasi të tepruar të medikamenteve dhe është dërguar në Spitalin Rajonal...

Lajmet e Fundit