14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Zbulohet varri 5800 vjet i vjetër (Foto)

Varri me i vjeterArkeologët grekë kanë zbuluar në një zonë arkeologjike në jug të Greqisë varrin e përbashkët të një çifti, që ata besojnë se daton të paktën 5800 vjet më parë.

Udhëheqësja e grupit të arkeologëve, Anastassia Papathanassiou, ka thënë se zbulimi i eshtrave 6-mijëvjeçare është bërë në vitin 2013, por vetëm tani analizat e ADN-së përcaktuan gjininë e secilit skelet.

Papathanassiou ka thënë se me shumë gjasa çifti ka vdekur i përqafuar, ndërsa shton se testet sugjerojnë që kanë qenë rreth 20 vjeç kur kanë ndërruar jetë. Zbulimi cilësohet me rëndësi të veçantë, pasi është më i vjetri i këtij lloji i gjetur në Greqi dhe ndër më të vjetrit në mbarë botën. /Zëri/Varri me i vjeter1

Më Shumë

Deponohen kartëmonedha false në një bankë në Suharekë

Një zyrtar i një banke private në Suharekë, ka raportuar se janë deponuar tetëmbëdhjetë kartëmonedha nga pesëdhjetë euro të cilat dyshohet të jenë të...

Nën kthetrat e mashtrimit

Prend Ndoja Çdoherë mbeten mister Rrëfimet mbi jetën E kam lexuar kot historinë -Mjegull mbi të vërtetën. Njerëz të mirë të botës Shumë na ndihmuan Miqtë e vërtetë Keq i trajtuam. Për mua,...

Lajmet e Fundit