22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Zelensky do t’i drejtohet G7 ndërsa raketat ruse godasin qytetet në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, pritet të bëjë thirrje për dërgimin e më shumë armëve të rënda kur ai t’i drejtohet grupit të G7 të vendeve të pasura më vonë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një gjë e tillë pason një seri sulmesh raketore ruse në Kiev dhe zona të tjera gjatë fundjavës, të cilat vranë të paktën një person.

Në Ukrainën lindore, Rusia ka marrë kontrollin e plotë të Severodonetsk dhe po synon Lysychansk aty pranë.

Të dielën, Zelensky tha se shtyrja e dërgesave të armëve ishte “një ftesë për Rusinë për të goditur përsëri dhe përsëri”.

Duke folur përmes fjalimit të tij të përditshëm me video, ai bëri thirrje gjithashtu për sisteme të mbrojtjes ajrore dhe sanksione të reja ndaj Rusisë.

“Partnerët duhet të lëvizin më shpejt nëse janë vërtet partnerë, jo vëzhgues”, tha ai.

Lufta në Ukrainë është në krye të agjendës së G7 dhe kombet pritet të premtojnë mbështetje të mëtejshme ushtarake për Kievin dhe më shumë sanksione ndaj Moskës. /Telegrafi/

Më Shumë

Ngritja e çmimit të çimentos në 130 euro, shkatërrues për ndërtimin

Rritja e çmimeve ka prekur edhe produktin më të rëndësishëm çimenton. Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu tha se sektori i ndërtimtarisë dhe ai i tregtisë...

Publikohet lista e studentëve që fituan bursë nga Komuna e Prizrenit

Drejtoria e Arsimit në Prizren sot ka publikuar listën e studentëve që kanë fituar bursën për vitin akademik 2021-2022. Bursë kanë fituar 87 studentë.     Kliko linkun https://kk.rks-gov.net/prizren/wp-content/uploads/sites/26/2022/08/Vendim-per-bursa.pdf?fbclid=IwAR1QZ0ru4xydkD4MAeg4Ys3q7nOTMhtH8QV4tlA1P_N15T8wPSrk-HWRbHU

Lajmet e Fundit