12.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Zelensky u ka shpëtuar tre atentateve

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mendohet se u ka shpëtuar të paktën tre tentativave për vrasje në ditët e fundit.

Sakaq, të akuzuarit për detyrën e eliminimit të presidentit ukrainas janë mercenarët e grupit Wagner dhe forcat speciale çeçene.

Për kompaninë e sigurisë Wagner-in, punojnë rusët dhe ish-sovjetikët nga republikat e Azisë Qendrore.

Çelësi i sukseseve të dyshes Wagner-Putin është se ata nuk rëndojnë në arkën publike të Moskës.

Wagner paguhet nga vendet që ndihmon, Moska vetëm jep një dritë jeshile. Një përjashtim është Ukraina. Në këtë rast, Moska paguan nga xhepi i vet.

Pretendohet se zyrtarët ukrainas janë informuar për planet nga disa anëtarë të Shërbimit të Sigurisë Ruse, të cilët janë kundër luftës.

Gjithashtu mësohet se grupi Wagner ka pësuar humbje në disa përpjekje për të vrarë Zelensky-n.

Më Shumë

Trusti kalon në Komision, shkon në Kuvend

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, ka miratuar kalimin e propozimit për tërheqjen e 30 përqind të Trustit. Nga nëntë vota, katër ishin për, tri...

Skandali i BE-së: Vërejtje ndaj Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut që nuk i kanë vënë viza Kosovës

Komisioni Evropian të hënën ka prezantuar raportin e pestë mbi monitorimin e regjimit pa viza nga Bashkimi Evropian me Shqipërinë, Bosnjë e Hercegovinën, Malin...

Lajmet e Fundit