19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Zgjedhjet shtyjnë testin e maturës

Studentet kosovarKomisioni kishte vendosur që më 7 dhe 21 qershor të mbahej testi i Maturës për rreth 43 mijë maturantë. Por shpërbërja e Kuvendit që ndodhi të mërkurën dhe paralajmërimi për mbajtjen e zgjedhjeve në qershor, pritet ta ndryshojë këtë plan
Mbajtja e zgjedhjeve parlamentare në qershor të këtij viti, ia ka prishur planin Komisionit Shtetëror të Maturës.

Komisioni kishte vendosur që më 7 dhe 21 qershor të mbahej testi i Maturës për rreth 43 mijë maturantë.

Por shpërbërja e Kuvendit që ndodhi të mërkurën dhe paralajmërimi për mbajtjen e zgjedhjeve në qershor, pritet ta ndryshojë këtë plan.

Në Ministrinë e Arsimit thonë se janë në pritje të vendimit të presidentes, Atifete Jahjaga, për shpalljen e datës së zgjedhjeve.

Sipas tyre, nëse presidentja vendos që 8 qershori të jetë si datë për organizimin e zgjedhjeve, atëherë data e mbajtjes së testit të maturës do të shtyhet për një afat tjetër.

/Tribuna

Më Shumë

Kryeministri Kurti mori pjesë në mbledhjen komemorative në nderim të veprimtarit dhe të burgosurit politik, Afrim Morina

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori sot pjesë në mbledhjen komemorative të organizuar në nderim të aktivistit dhe të burgosurit politik, dhe...

Totaj priti 90 gazetarë nga Evropa

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur 90 gazetarë nga të gjitha anët e Evropës në Prizren. Gazetarët të cilët po qëndrojnë në Kosovë nën...

Lajmet e Fundit