15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

1,000 evropianë “të zhdukur” në Nepal

Zyrtarët janë duke bërë përpjekje për të gjetur 1,000 shtetas të Bashkimit Evropian në Nepal, gjashtë ditë pas tërmetit shkatërrues, i cili ka vrarë mbi 6,000 njerëz.

Një zyrtar i BE-së ka thënë se shumica e tyre besohet se mund të jenë në Everest ose rajonet e largëta të Langtangut. Shumica besohet se janë gjallë, por të izoluar.

Fati i mijëra shtetasve të Nepalit në komunitetet e largëta mbetet po ashtu i panjohur. Nepali ka bërë thirrje për më shumë ndihma humanitare. Kombet e Bashkuara thonë se tetë milionë njerëz janë prekur nga tërmeti i 25 prillit.

Valverde: Kam fatin të luaj te Reali

Federico Valverde është kthyer në një katalizator të mesfushës së Real Madridit, teksa shihet si një prej yjeve në shkëlqen më shumë në organikën...

Dënim unik me nga 12 vjet burgim për dy të akuzuarit për shpërthimin në Zhur, ku kishte vdekur një polic

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj Iran Badallit dhe Arben Gashit, duke i dënuar me dënim unik me nga 12 vjet...

Lajmet e Fundit