14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

12 studentë të Regjisë së filmit bashkëpunojnë me skenaristin francez

GuyMousset-skenarist francez12 studentë të Universitetit të Arteve të degës regji filmi në Tiranë, kanë fatin të bashkëpunojnë me skenaristin e njohur francez Guy Mousset, i cili pergjate 5 diteve do te zhvilloje nje atelie mbi shkrimin e 12 skenarëve më të cilët është njohur specialisti 1 vit më parë .

“Studentët këtu nuk ndryshojnë shumë nga studentët në Francë, por mungesa e nje lende te mirefillt skenari ndihet. Tematika të cilët ato lëvrojnë më së tepërmi janë fenomenet sociale, korrupsioni, prostitucioni dhe pasojat e tyre”.

Specialisti i sugjeron studenteve që të fokusohen te personazhet, transmeton abcnews.

“Ndihet shpërqëndrimi në shumë linja brenda filmit. Ngjarjet duhen përqendruar ne personazhe. Peshen me te madhe ne nje film ne kinemane botërore e ze personazhi ndaj duhet punuar shume me te”.

Ndërsa pedagogu Mevlan Shanaj, e cileson si nje mundesi te mire per studentet, pasi mungon lenda e mirefillt e skenarit ne shkollat tona.

Mousset do te korrigjoje 12 skenare te shkruar nga studentet shqiptare, prej te cileve do zgjidhet me i miri dhe do te kthehet ne nje film me metrazh te shkurter.

Më Shumë

Vëllai sulmon motrën në Prizren

Policia në Prizren ka arrestuar një person nën dyshimin se pas një mosmarrëveshjeje ka sulmuar fizikisht motrën e tij duke i shkaktuar lëndime të...

Duda Balje zhgënjehet me Kurtin, Lumir Abdixhiku ia hapë dyert e bashkëpunimit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka pritur sot në zyrat e LDK-së deputeten e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje. Sipas njoftimit të...

Lajmet e Fundit