27.8 C
Prizren
E martë, 13 Korrik, 2021

32 vjeçarja ukrainase mashtron anglezin 52 vjeçar, i vjedh 200 mijë dollar

Një 52 vjeçar britanik u fejua me një grua të re ukrainase, duke menduar se po ndërtonte një jetë të re, por rezultoi se kishte bërë gabimin më të madh të jetës.

32 vjeçarja nga Ukraina e mashtroi atë duke i vjedhur 250 mijë dollarë, informon BBC.

 

 

52 vjeçari ishte dashuruar me ukrainasen, ata ishin njohur nëpërmjet rrjetit social “Viber” në Ukrainë.

Kur filluan të bënin takimet e para dhe pasi vendosën të jenë çift 52 vjeçari, i kërkoi gruas ukrainase të jetonin bashkë në Britani, pasi atje ai kishte shtëpinë dhe punën.

Por çështjet burokrtatike e bënë të “pamundur”, që gruaja nga Ukraina, Irina, të shpërngulej në Britani.

Si rezultat James, vendosi të shpërngulet në Ukrainë. Muajt kalonin dhe çifti dukej më se i dashuruar. James e propozoi për martesë Irinën. Ata bën një martesë, e cila më pas rezultoi se ishte false.

Irina i vodhi  burrit 250 mijë dollarë,  duke bindur 52 vjeçarin të blejë një apartament, i cili në realitet kushtonte shumë herë më pak se sa shuma që James transferoi në llogarinë bankare që Irina i kishte dhënë.

Kur James e kuptoi mashtrimin, ishte tepër vonë, pavarësisht përpjekjeve për të rimarrë paratë e humbura, James nuk ia doli.

“Unë kisha të gjitha dokumentet bankare për transfertat dhe mesazhet Viber midis nesh”, thotë 52 vjeçari.

“Isha i sigurt se çështja  do të zgjidhej. Pse duhet ta besoja atë, jam treguar idiot”.

Irina u mor në pyetje nga policia, por pavarësisht nga dokumentet e James, asnjë akuzë nuk është ngritur kundër saj.

Progresi i vetëm ka qenë, se pasi martesa e tyre u shpall false, ai u emërua pronari i vetëm i apartamentit prej 63,000 dollarësh. Ai po e mban apartamentin me shpresën se vlera e tij do të rritet pasi të mbarojë pandemia e Covid-19.

Më Shumë

Rrehen mes vete katër persona në Malishevë

Një i dyshuar është arrestuar në Malishevë të premten, kjo pasi ishte i përfshirë në një rrahje me tre të dyshuar të tjerë. Në raportin...

Diploma false për të siguruar viza pune, arrestohet qytetari nga Malisheva

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se është arrestuar në Malishevë i dyshuari mashkull kosovar, nën dyshimin se i njëjti kishte siguruar diploma...

Policia aksion kombëtar kundër lojërave të fatit, arrestohen 35 persona

Policia shqiptare ka zhvilluar mbrëmjen e djeshme një operacion kombëtar kundër lojërave të fatit të shtrirë në 21 qarqe në Shqipëri. Në një njoftim...

Angelina Jolie kapet mat me këngëtarin e famshëm

Angelina Jolie dhe The Weeknd janë kapur sërish mat në një koncert privat në Los Angeles gjatë fundjavës. Aktorja dhe këngëtari kanadez po përfliten...

Shtatë të akuzuar, mbi 104 mijë euro dëmi për INFRAKOS-in, dëshmitarja thotë se Plani Urban i Prizrenit ishte në pajtim me ligjet

Ish-zyrtarja për zhvillim rajonal në Ministrinë e Administratimit dhe Pushtetit Lokal, Emine Hoti, ka thënë se Plani Rregullativ Urban i Komunës së Prizrenit kishte...

La derën e ballkonit hapur për t’u freskuar, në mëngjes 27-vjeçarja gjen komshiun në shtrat duke e ngacmuar

Një ngjarje tronditëse ndodhi dje në Palermo të Italisë. Një grua gjeti në mëngjes, në shtratin e saj komshiun, i cili kishte hyrë fshehurazi...

Muriqi: Do ta shihni këtë sezon Muriqin e vërtetë

Në sezonin debutues, Muriqi ka bërë 34 paraqitje me Lazion, ka realizuar vetëm një gol. Ai ka dhuruar edhe një asist. Sulmuesi i Kosovës...

Nga e mërkura do të zgjatet orari i gastronomisë, dasmat deri në orën 01:00

Oda e Hotelierisë ka bërë të ditur se nga Ministria e Shëndetësisë i kanë njoftuar për zgjatjen e orarit të punës në gastronomi deri...

Ky është dyshimi për vdekjen e zyrtarit policor në Prizren

Zyrtari i Policisë së Kosovës në Prizren, Bafti Mehmeti, është gjetur pa shenja jete në fshatin Tupec të kësaj komune. I njëjti ishte punëtor...

Qeveria planifikon heqjen e pagesës për studime në universitete publike 

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë ka filluar diskutimet lidhur me mundësinë e heqjes së pagesës për studentë në universitete publike....

Rahovec, arrestohet një person pasi keqtrajtoi prindërit

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje është arrestuar një person pasi që dyshohet se ka keqtrajtuar dy prindërit e tij. Nuk është raportuar për...

Messi humbet 100.000 euro në ditë, kjo është arsyeja

Pas që nuk ka kontratë prej javës së kaluar, Lionel Messi shpreson që të arrijë një kontratë të re me Barcelonën derisa ditët e...

ATK-ja me njoftim të rëndësishëm për bizneset

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka paralajmëruar tatmipaguesit që të mos bëjnë transaksione me biznese fiktive dhe biznese jo-aktive. ATK përmes një komunikatë për media,...

‘Alfabetarja e gjuhës shqipe’ dhe kontributi i Jani Vretos, Sami Frashërit e Pashko Vasës

“Alfabetarja e gjuhës shqipe” u botua me nismën e Sami Frashërit, Jani Vretos e Pashko Vasës, në Stamboll më 27 shkurt 1879. Për ta kuptuar...

Në Prizren vendoset pllaka përkujtimore për viktimat e masakrës së Srebrenicës

Deputetja e komunitetit boshnjak në Kuvendin e Kosovës, Duda Balje, me bashkëpartiakët e saj, ka vendosur një pllakë përkujtimore për viktimat e masakrës së...

Një bujk në Gjonaj të Prizrenit sulmon fizikisht shoferin e kombajnës që nuk ia korri grurin

Një bujk në fshatin Gjonaj të Prizrenit nuk ia ka falur shoferit të kombajnës refuzimin që të mos e korrë grurin në arën e...

Lajmet e Fundit