7.8 C
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Ballkani shënon fitore dramatike në Turqi, hapet rruga e kualifikimit tutje në Ligën e Konferencës

Ballkani ka regjistruar fitoren e parë dhe historike në Ligën e Konferencës.

Kampionët e Kosovës fituan në udhëtim me rezultatin 3:4. Ndeshja u zhvillua në stadiumin “Yeni 4 Eylul” dhe ishte e vlefshme për raundin e tretë në Grupin G, shkruan Gazeta Express.

Vendasit ishin të parët që kaluan në epërsi, duke shënuar që në minutën e parë të ndeshjes. Fredrik Ulvestad ishte autor i golit për Sivassporin.

Megjithatë, skuadra nga Suhareka përmbysi gjithçka në vazhdim për të shkuar në pushim me epërsi prej një goli.

Kapiteni, Armend Thaqi, shënoi nga distanca në minutën e 20-të për të barazuar fillimisht rezultatin.

Pas tij, ishte radha për mbrojtësin e krahut të majtë, Arbër Potokun, i cili shënoi në minutën e 31-të.

Epërsia e skuadrës së drejtuar nga Ilir Daja u thellua në pjesën e dytë, kur Meriton Korenica shënoi në minutën e 66-të.

Skuadra turke ia doli të shënonte edhe dy golat e barazimit. Erdogan Yesilyurtit shënoi në minutat 75 dhe 90+1.

Por, Ballkani nuk u dorëzua dhe arriti sërish të shënonte për të vulosur fitoren. Ermal Krasniqi shënoi në minutën 90+4.

Kështu, Ballkani e mori fitoren e parë dhe tani me 4 pikë të grumbulluara renditet në pozitën e dytë në grup, aq sa ka edhe Sivasspori një pozitë më poshtë.

Ndeshja e radhës për Ballkanin do të jetë sërish kundër Sivassporit, më 13 tetor – por, kjo ndeshje do të zhvillohet në stadiumin “Fadil Vokrri”. /Gazeta Express/

Gjermania arreston 25 të akuzuar për komplot për grusht shtet

Njëzetë e pesë persona janë arrestuar në bastisje në të gjithë Gjermaninë, të dyshuar për komplot për ta rrëzuar qeverinë, shkruan BBC, transmeton Klan...

FIFA hap hetimet ndaj Serbisë, nuk ka procedurë për Granit Xhakën

Ndeshja mes Zvicrës dhe Serbisë është kryer të premten mbrëma, por ajo vazhdon të luhet jashtë fushës. Ka qenë një ndeshje shumë e tensionuar, ku...