12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Në inspektimin e 25 mishtoreve në Prizren, Agjencia e Ushqimit ndaloi shitjen e 35 kg suxhuk

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka ndaluar shitjen e 35 kilogramëve suxhuk pas një aksioni të inspektimit në 25 mishtore në qytetin e Prizrenit.

35 kilogramë suxhuk ishin pa dekleracion, u tha nga AUV-i.

AUV bëri të ditur se aksioni kishte për qëllim mbikëqyrjen e zbatimit të akteve ligjore që rregullojnë tregtimin e mishit dhe nën produkteve të mishit.

“Vetëm në një rast vepruam me ndalim të shitjes se 35 kg suxhuk i cili ishte pa dekleracion”, njoftoi AUV.

“Aksioni u realizua përmes 8 grupeve inspektuese, në secilin grup, pjesëmarrës ishin nga dy inspektorë. Në Aksion kontrolli u përfshin 25 mishtore të komunës se Prizrenit. Ne? disa raste janë dhënë vërejtje për përmirësim të kushteve  brenda afateve kohore ligjore”- njoftoi AUV.

Kjo agjenci tha se do të vazhdojnë me aksione në të gjithë Kosovën për largimin nga tregu të produkteve të cilat nuk përmbushin kriteret ligjore për tregtim

Më Shumë

Gjykata e dënon avokatin Esat Gutaj me 500 euro gjobë për mungesën në seancë,

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën, gjykatësja Raima Elezi ka dënuar me 500 euro gjobë, avokatin Esat Gutaj, se nuk ka respektuar ftesën...

Mot i vranët dhe me reshje shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot pritet të mbajë mot i vranët dhe me reshje shiu. Sipas IHK-së, temperaturat do të pësojnë ulje...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit