9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Takimi Kurti-Vuçiq me 27 shkurt në Bruksel

Takimi ardhshëm mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është caktuar të mbahet këtë muaj.

 

Brukseli zyrtar ka konfirmuar për RTK-në se takimi është caktuar më 27 shkurt.

N? komunikat?n e l?shuar nga BE thuhet se pjesmarrjen n? takim tashm? e kan? konfimruar t? dy lider?t.

Gjithashtu konfirmohet se n? takim do diskutohet p?r planin evropian mbi normalizimin e marr?dh?nievee n? mes t? Kosov?s dhe Serbis?.

“Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Josef Biorell, i mbështetur nga Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, do të zhvillojë takime të veçanta me liderët, pasuar nga një takim i përbashkët”, shkruan n? njoftim.

Ky takim është i pari pas shumë kohësh, që do të mbahet mes liderëve të të dy vendeve.

Bisedimet ën Bruksel, mes Kurtit e Vuçiq  pasojnë propozimin e BE-së, i cili quhet shpesh edhe si plani franko-gjerman, e të cilin në parim e kanë pranuar edhe Kosova edhe Serbia.

Ky plan i cili nuk është publikuar zyrtarisht, megjithatë nga pjesë të ndryshme që kanë dalë në media në mënyrë jozyrtare, parashikohet normalizimi i marrëdhënieve mes dy shteteve.RTK

Më Shumë

Kurti në takim me ambasadorët e QUINT-it: Kemi qenë konstruktiv me propozime, por Serbia i refuzoi sërish

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi në takim me ambasadorët e QUINT-it kanë diskutuar lidhur me ecurinë e bisedimeve të shtunën...

Rama e quan marrëveshjen “shpallje pranvere” në marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe serbëve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka përshëndetur pajtueshmërinë për marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.   “Të shpresojmë që djalli të mos fshihet në...

Lajmet e Fundit