15.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Tragjedia e Aryna Sabalenka: Nga vdekja e babait deri te humbja e të dashurit

Aryna Sabalenka së fundmi humbi të dashurin e saj, Konstantin Koltsov. Ish-lojtari i hokej u nda nga jeta dhe tronditi botën me lajmin e vdekjes së tij të papritur të hënën e 18 marsit.

Sabalenka fatkeqësisht duhet të jetojë duke humbur një prani të rëndësishme mashkullore në jetën e saj. Para se të vdiste Koltsov, ajo duhej t’i jepte lamtumirën babait të saj, i cili ishte një nga shtyllat më të forta të mbështetjes së saj.

Bukuroshja bjelloruse deri më tani nuk ka dhënë asnjë mesazh për ndarjen nga jeta të të dashurit të saj. Megjithatë, nuk është e vështirë të imagjinohet se ajo po vuan një kohë jashtëzakonisht të vështirë dhe ka nevojë për mbështetjen e miqve dhe familjes së saj.

Babai i saj, Sergey, ishte një lojtar hokej mbi akull dhe një nga arsyet kryesore që Sabalenka filloi të luante tenis. Ajo shpjegoi: “Një ditë, babai im po më çonte diku me makinë dhe rrugës pa fusha tenisi. Kështu ai më çoi në fushë. Më pëlqeu shumë. Kështu filloi”.

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

Babai i Sabalenka-s vdiq papritur në moshën 43-vjeçare në vitin 2019 për shkak të meningjitit. Dhe, vitet e ardhshme në turne e bënë të vështirë për të që të përqendrohej në performancën e saj.

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Babai i saj ishte gjithashtu një nga arsyet më të mëdha që ajo u bë një kampione e Grand Slam. Ai donte ta shihte atë të bëhej numri një i botës dhe të fitonte disa tituj Grand Slam, por ai ndërroi jetë para se ajo arrinte të lavdinë.

Aryna e çoi tenisin e saj në nivelin tjetër dhe fitoi dy tituj Australian Open. Sabalenka po nderonte babanë e saj të ndjerë me një puthje në qiell pasi mposhti Zheng Qinwen në një paraqitje të jashtëzakonshme në Australian Open 2024.

Bjellorusja arriti të jetonte me vdekjen e babait të saj, pasi ajo arriti të bëhej një lojtare edhe më e fortë me kujtesën e tij. Megjithatë, asaj i duhet të kalojë edhe një herë këtë proces torturues pasi së fundmi ka humbur të dashurin e saj.

Aryna Sabalenka dhe Konstantin Koltsov

Sabalenka dhe Koltsov e bënë publike marrëdhënien e tyre në vitin 2021. Ata ndanë disa fotografi të njëri-tjetrit në faqet e tyre në rrjetet sociale dhe gjithashtu shpërndanë foto të disa udhëtimeve që bënë nëpër botë.

Ata u panë së bashku edhe në dokumentarët e “Netflix”, “Break Point”.

Fatkeqësisht, botës së tenisit iu desh të dëgjonte vdekjen e Konstantin Koltsov. Filloi me disa media bjelloruse të lajmeve që mbuluan vdekjen e tij dhe më shumë media të tjera ndanë konfirmimin e tyre. Nuk kishte asnjë konfirmim nga burime të afërta me Saba ose Koltsov kur ekipi i tij përfundimisht ndau mesazhin.

“Me dhimbje të thellë ju njoftojmë se ka ndërruar jetë trajneri i Salavat Yulaev, Konstantin Koltsov. Ai ishte një person i fortë dhe gazmor, ai ishte i dashur dhe i respektuar nga lojtarët, kolegët dhe tifozët”, shkroi ekipi i tij.

“Konstantin e shkroi veten përgjithmonë në historinë e klubit tonë. Koltsov fitoi Kampionatin Rus dhe Kupën Gagarin si pjesë e Salavat Yulaev dhe bëri një punë të shkëlqyer në stafin stërvitor të ekipit”, thuhej në njoftimin e Salavat Yulaev.

Deri më tani, arsyeja e vdekjes së tij nuk është konfirmuar zyrtarisht, por në mediat bjelloruse flitet për një mpiksje gjaku në tru.

Megjithatë, Saba do të ketë nevojë për të gjithë mbështetjen që mund të marrë nga familja e saj për ta ndihmuar të mbajë zi.Albanian Pos

 

Më Shumë

Pse e sulmoi Irani Izraelin?

Ben Blushi Sulmi i Iranit kundër Izraelit do të mbahet mend si një ngjarje në të cilën ai që sulmon ka më shumë frikë se...

Në ditën e Bajramit, një burrë nga Suhareka arrestohet për dhunë në familje

Rastet e dhunës në familje nuk janë ndalur as me rastin e ditës së Bajramit. Gjatë 24 orëve të fundit, një burrë nga Suhareka është...

Lajmet e Fundit