Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se të hënën moti do të jetë me diell dhe vranësira mesatare.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndëmjet -7 deri -3 gradë Celsius , ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2-5 gradë Celsius

Kurse të martën reshjet parashihen të përfshijnë gjithë territorin e Republikës.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, të martën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -4 deri -2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 3-5 gradë Celsius.

Të mërkurën do të ketë vranësira që parashihen të sjellin reshje shiu, në viset e larta reshje bore.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmje 1 deri 3 gradë Celsius, ndërsa, maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë Celsius.

Të enjten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri në 0 gradë Celsius, mdërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius.

Ndërsa të premten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0-2gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-10gradë Celsius.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka bërë të ditur se gjatë kësaj periudhe të parashikimit do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit e lehtë deri mesatare.

Apelohet te pjesëmarrësit në komunikacion që të kenë kujdes të shtuar gjatë drejtimit të automjeteve të tyre, për shkak se rrugët janë të rrëshqitëshme dhe me ngrica, sidomos gjatë natës dhe orëve të para të ditës.