13.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

A rrezikohen nxënësit, profesorët dhe prindërit? Eksperti tregon rreziqet e (mos) hapjes së shkollave, shkaku i Covid-19

Fëmijët ka më shumë të ngjarë të dëmtohen duke mos u rikthyer në shkollë muajin e ardhshëm sesa nëse preken nga coronavirusi, thotë këshilltari kryesor mjekësor në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, profesor Chris Whitty tha se “shanset që fëmijët të vdesin nga COVID-19 janë jashtëzakonisht të vogla” – por mësimet e humbura “dëmtojnë fëmijët në planin afatgjatë”.

Gjithsesi, profesor Whitty gjithashtu tha se COVID-19 do të ishte një sfidë për të paktën nëntë muaj.

Ai tha se nuk ka gjasa të ketë një vaksinë në vitin 2020 por ekzistonte një “shans i arsyeshëm” që një “e tillë” të ishte gati për dimrin vijues në 2021-22.

Qeveria ka thënë se të gjithë nxënësit, në të gjitha grupet e vitit, në Angli pritet të kthehen në klasë me kohë të plotë në shtator. Shkollat tashmë janë rihapur në Skoci.

Prof Whitty, i cili është gjithashtu shefi mjekësor i Anglisë, tha se “shumë më shumë [fëmijë] ka të ngjarë të dëmtohen duke mos shkuar, më shumë se sa dëmtohen duke shkuar” në shkollë.

Intervista e tij erdhi pasi shefi dhe zv.drejtorët kryesorë mjekësorë për të katër vendet në Mbretërinë e Bashkuar thanë se nuk kishte “asnjë mundësi pa rrezik” dhe ishte e rëndësishme që prindërit dhe mësuesit të kuptojnë rreziqet dhe përfitimet ndërsa shkollat rihapen.

Cili është mesazhi për prindërit?

Prof Whitty e përdori intervistën e tij për të nxjerrë në pah prova që fëmijët nuk shkojnë në shkollë, kanë më shumë të ngjarë të kenë “shëndet të sëmurë mendor dhe fizik në planin afatgjatë”.

Ai shtoi se shumica e fëmijëve që vdiqën me virusin kishin kushte shëndetësore “shumë serioze”.

Sipas të dhënave të fundit të Zyrës për Statistikat Kombëtare mbi moshat, ka pasur 10 vdekje të regjistruara si “për shkak të COVID-19” midis atyre të moshës 19 vjeç dhe nën – në Angli dhe Uells midis marsit dhe qershorit – dhe 46.725 vdekje midis atyre të moshës 20 e më shumë vjeç.

Por kjo intervistë zbulon shumë më tepër për pikëpamjet e tij se si zhvillohet virusi, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Shumë prindër që kthehen të punojnë me rihapjen e shkollave me siguri, ai beson, do të rrisin transmetimin e virusit dhe kjo mund të kërkojë kufizime në fusha të tjera.

Ai thotë se njerëzit duhet ta pranojnë që, në vjeshtë dhe dimër, presionet do të rriten.

Profesori i referohet “një rruge tepër të ngushtë” që duhet të ecet për të mbrojtur njerëzit nga virusi pa dëmtime të mëtejshme të ekonomisë, që do të thotë se “nuk ka shumë hapësirë për manovrim”.

Nëse virusi përhapet tek të rriturit më të rinj, argumenton ai, mund të përhapet në grupmoshat më të moshuara dhe më të prekshme.

Përfundimi i tij është se ekziston një sfidë vërtet serioze për të paktën nëntë muaj të tjerë.

A do ta përhapin fëmijët, virusin tek gjyshërit?

Prof Whitty tha se dukej sikur “ka shumë më pak transmetim nga fëmijët te të rriturit se sa tek të rriturit tek të rriturit”.

Ai tha që rihapja e shkollave do të lidhë familjet në mënyra të tjera – për shembull nga prindërit që takohen në portat e shkollës, ose përzierja me të tjerët si rezultat i aftësisë për t’u rikthyer në punë.

“Fakti i hapjes së shkollave me siguri do të çojë në një rritje të transmetimit por shumë prej tyre janë indirekte”, tha ai.

Ndërkohë Organizata Botërore e Shëndetit ka thënë që fëmijët e moshës 12 vjeç e lart duhet të mbajnë maska në përputhje me rekomandimet kombëtare duke cituar prova që sugjerojnë që adoleshentët mund të infektojnë të tjerët në të njëjtën mënyrë si të rriturit.

Dhe një shkollë në Edinburgh u ka thënë nxënësve dhe stafit të mbajnë mbulesa të fytyrës ndërsa lëvizin mes mësimeve.

A janë në rrezik personeli i shkollës?

Të dhënat tregojnë se stafi që përhapja e virusit te anëtarët e tjerë të stafit është “ndoshta në të vërtetë më i rëndësishëm sesa anëtarët e stafit që kapin atë nga nxënësit”, tha Prof Whitty.

Ai tha se – ashtu si vendet e tjera të punës – “është personeli që bashkohet dhe e përhap atë tek njëri-tjetri” që mund të shkaktojë infeksione.

“Unë mendoj se shkollat dhe veçanërisht mësuesit kanë bërë mjaftueshëm për të minimizuar rrezikun e transmetimit në shkolla”, ka shtuar ai, përcjell Telegrafi.

Ai theksoi se pastrimi më i shpeshtë dhe larja e duarve mund të “ulin ndjeshëm transmetimet në shkolla”.

A mund të jenë shkollat ndonjëherë plotësisht të sigurta?

Në Skoci, ku nxënësit u kthyen në klasa këtë muaj, ka pasur kritika nga nxënësit dhe prindërit për masat e sigurisë dhe aftësinë për të mbajtur distancën sociale.

Prof Whitty tha se rreziqet mund të minimizohen duke pasur masa higjienike dhe pastrimi, por paralajmëroi se si me çdo vend pune, “ne nuk mund të themi se rreziku do të zbritet në zero”.

Helen Carter, zëvendës udhëheqëse e mësuesve në Akademinë Burnage në Manchester, i tha BBC se shkolla do të duket “shumë e ndryshme” për nxënësit e saj.

Zonja Carter tha që ajo priste të duhet të bindë disa prindër që kjo “është aq e sigurt sa ne mund ta bëjmë, dhe fëmijët duhet të kthehen në shkollë”.

“Kanë kaluar shumë kohë, ata duhet të angazhohen përsëri në mësimin e tyre – dhe është gjithashtu çështja e shëndetit mendor. Fëmijët duhet të kthehen në klasë ku mësuesit janë për t’u kujdesur për ata dhe t’i ndihmojnë ata të bëjnë përparimin e tyre – në mësimin e tyre”, ka thënë ajo

Më Shumë

Ballkani ‘blindon’ Dajën

Ilir Daja do të vazhdojë të jetë trajner i skuadrës së Ballkanit. Kjo u zyrtarizua sot nga klubi suharekas, i cili bëri me dije...

Kushaj nga SBAShK-u: Ende s’kemi rezultat nëse do të pezullohet greva, Qeveria të procesojë pagat për mësimdhënësit

Anëtari i Këshillit Grevist të SBAShK-ut, Reshit Kushaj, ka thënë se ende s’i kanë marrë rezultatet nga kryetarët e këshillave grevistë komunal për pezullimin...

Lajmet e Fundit