13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Afër fundi i dramës së “shtëpisë së verdhë”

burrel shtepia e organeveKosovës përfundimisht pritet t’i hiqet etiketa si vend në të cilin ka pasur trafikim të organeve dhe janë kryer krime kundër njerëzimit. Ndonëse kjo pritet të ndodhë javën e ardhshme pasi të publikohet raportit i kryeprokurorit të Task Forcës, Clint Williamson, ekipi i të cilit që tre vjet ka hetuar pretendimet e ish senatorit zviceran, Dick Marty, për dramën që u quajt “Shtëpia e verdhë”.

Mijëra artikuj në media, mijëra debate dhe analiza pretenduan në vërtetësinë e plotë të pretendimeve se pjesëtarët e UÇK-së kishin rrëmbyer civilë serbë pasluftës, të cilët i kishin dërguar në një shtëpi të verdhë në Burrel, ku ua kishin hequr veshkat për t`i shitur ato.

Pas tre vjet hetimesh, pritet që tregimi të dalë se ka qenë i pavërtetë. Ndonëse po mirëpritet rezultati i hetimit, ai vështirë se do të mund të riparojë imazhin e dëmtuar të Kosovës.

Për avokatin kosovar Arianit Koci, fushata e ndyrë e Serbisë kundër Kosovës, se gjoja gjatë luftës në Kosovë ka pasur trafikim të organeve ka dështuar. Madje sipas tij Këshilli i Evropës nuk do të duhej të lejonte publikimin e një raporti të ndërtuar mbi propagandë../tribuna/

Më Shumë

Rigjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Komunës së Prizrenit, aprovohet propozimi për dëgjimin e ekspertit financiar

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën, ka aprovuar propozimin e prokurorit Mehdi Sefa, për dëgjimin e ekspertit financiar, Agim Sheqiri, në rigjykimin për korrupsion...

Prizren/ Një muaj paraburgim burrit që mashtroi me vizë dhe i mori jashtëligjshëm 17.000 euro

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit të pandehurit H.H., që po dyshohet se ka kryer veprat penale mashtrim dhe kanosje. Sipas...

Lajmet e Fundit