5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

Agjencia e fjetur e Pretenit

PreteniShteti i Kosovës shpenzon rreth gjysmë milioni euro çdo vit për punën e Agjencisë Kundër Korrupsionit e cila që kur u themelua më 2006, me vendim të Kuvendit të Kosovës, kishte synim ta luftonte korrupsionin.

Për rreth 8 vjet punë, AKK nuk ka arritur ende të mbahet mend nga taksapaguesit për denoncimin e të paktën një ‘peshku’ të madh të korrupsionit. Asnjë zyrtar i lartë nuk është zënë në korrupsion si rezultat i angazhimit të AKK-së,shkruan tribuna

Agjencia që udhëhiqet që dy mandate nga Hasan Preteni, kryesisht është marrë dhe merret me formularë të deklarimeve të pasurisë së zyrtarëve dhe i krahason ato me vitet paraprake, ndërsa në disa raste edhe i dërgon disa prej tyre deri në prokurori por që në fakt, asnjë vepër korruptive në institucione nuk e ka çuar deri në fund.

Të gjitha raportet ndërkombëtare e nxjerrin Kosovën si vendin më të korruptuar në rajon, ndërsa korrupsioni më i madh është konstatuar gjithmonë në sektorin publik, ku AKK e ka mision ta luftojë atë. Udhëheqës të organizatave të shoqërisë civile që kanë zbatuar disa projekte me qëllim luftën kundër korrupsionit, e vlerësojnë AKK-në si një institucion që vetëm shpenzon buxhet dhe krijon konfuzion në luftën kundër korrupsionit

Më Shumë

Balje për kalimin e mundshëm në Grupin Parlamentar të LDK-së: Nuk di çfarë vjen, por për bashkëpunim jam

Deputetja e Grupit Parlamentar 6+, Duda Balje, ka deklaruar se kohëve të fundit ka shumë mospajtime me Qeverinë e Kosovës, ku edhe bën pjesë...

Ballkani mposht Gjilanin, ‘kërcënon’ Dritën

Ballkani e ka mposhtur Gjilanin, me rezultat 2-0, sot në Suharekë, në kryederbin e javës së nëntë në elitën e futbollit të Kosovës.   Në një...

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit