19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

AGPK reagon ndaj sulmit të gazetarëve

AGPK-logoAsociacioni i Gazetarëve Profesionist të Kosovës, me shqetësim të thellë ka marrë informatën për lëndimin e kolegëve gjatë protestës së sotme, që u mbajt para rektoratit të Universitetit “Hasan Prishtina”.

“AGPK është njoftuar se gjatë kësaj ngjarje, protestuesit e kanë lënduar ekipin e televizionit RTV 21, në përbërje të gazetares Merita Berisha-Prebreza dhe kameramanit Burim Zariqi.

Po ashtu, lëndime kanë pësuar edhe Alban Muhaxheri, gazetar në portalin Indeksonline si dhe kameramani i televizionit KTV Vigan Morina.

AGPK është informuar nga këta kolegë se të njëjtit, kanë kërkuar trajtim mjekësor në QKUK. Po ashtu AGPK është njoftuar nga portali Indeksonline se botuesi është kërcënuar nëpërmjet telefonit nga Valton Marku pjesëtarë i këshillit organizativ protestës”, thuhet në reagimin e këtij asociacioni.

Asociacioni u bën thirrje protestuesve dhe policisë që të mos i pengojnë gazetarët në kryerjen e detyrës së tyre.

AGPK u bënë thirrje palëve të përfshira në protestë që të jenë të kujdesshme ndaj ekipeve mediale, ndërsa ua rikujtojmë të gjithëve se prania e mediave aty, është për të pasqyruar në tërësi të gjitha zhvillimet.

“Kolegëve gazetarë dhe kameramanëve e fotografëve, u kërkojmë që edhe më tutje të kryejnë punën e tyre të pavarur e në mënyrë shumë profesionale”.

Më Shumë

Oborret e shkollave në Prizren, parkingje për mërgimtarët

Komuna e Prizrenit ka hapur oborrin e gjimnazit “Gjon Buzuku” dhe të shkollës “Lidhja e Prizrenit” për parkimin e automjeteve të mërgimtarëve. Drejtori i Shërbimeve...

Afrim Tejeci: Bizneset në Prizren presin funksionalizimin e ‘Parkut të Biznesit’

Kryetari i Odës së Prizrenit, Afrim Tejeci, thekson se bizneset janë në pritje të funksionalizimit të "Parkut të Biznesit" në këtë qytet. “Me anë të...

Lajmet e Fundit