19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Akuza për parregullsi e falsifikim votash në zgjedhjet studentore

Provimi-pranus-per studentZgjedhjet për Parlamentin Studentor në Universitetin e Prishtinës që u mbajtën të enjten, janë përcjellë me akuza për parregullsi të ndryshme.

Në disa fakultete ato janë mbajtur edhe nën kujdesin e policisë.
Në Fakultetin Juridik, studentët kanë treguar se disa kolegë të tyre kanë tentuar të bllokojnë dy nga tri qendrat e votimit të këtij fakulteti.

“Disa kolegë nga një organizatë studentore kanë tentuar të mbyllin dyert e korridorit ku janë dy qendra të votimit, me arsyetimin se votuesit e tyre nuk gjenden në lista, dhe pasi që ata s’po mund të votojnë, atëherë nuk do të votojnë as studentët e tjerë”, ka thënë për “Kohën Ditore”, Bledar Gashi, student në Fakultetin Juridik. Sipas tij, pastaj kanë ndërhyrë policia dhe sigurimi i Fakultetit, duke i larguar studentët që tentonin t’i mbyllin dyert. Nuk ka pasur të arrestuar.

Gazeta ka qenë prezent në vendin e ngjarjes kur pjesëtarë të sigurimit kanë ndërhyrë për të mbajtur rendin, për një kohë, para qendrës numër 1 të votimit, në Fakultetin Juridik

Më Shumë

Në Banjë të Malishevës hapet aeroporti civil

Sot ishte më shumë se një ngjarje e zakonshme, për institucionet lokale të Komunës së Malishevës dhe qytetarët e sajë e më gjerë në...

Atentati në Paris, ndaj ish-kryeministrit shqiptar, Esat pashë Toptani

Më 13 qershor 1920 u vra në Paris Esat pashë Toptani. Ish-kryeministri i mërguar Toptani, në vitet 1918-1920 po përpiqej të ndërhynte pranë Konferencës së...

Lajmet e Fundit