14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Ambasadori gjerman në Kosovë: Turp për politikanët, po i telefonojnë prokuroret

PeterBlomeyer-ambasadori gjermanGjykatësit dhe Prokurorët në Kosovë, po marrin thirrje nga politika, një ndërhyrje kjo direkt e në sundimin e ligjit e cila nuk duhet të ndodh.

Kështu ka deklaruar ambasadori gjerman në Kosovë, Peter Blomeyer, duke shpalosur detaje të ndikimit të politikës në sistemin gjyqësor në Kosovë, gjatë një interviste që ai e ka dhënë për gazetën Zëri.

“Këto gjëra ndodhin në Kosovë. Unë shpesh kam pranuar kërkesa nga prokurorët dhe gjykatësit tanë brenda EULEX, që këto gjera ndodhin. Kjo është e papranueshme”, ka thënë ai. Ambasadori gjerman ka folur edhe për lusin e politikanëve që është në shpërpushje me të ardhurat e tyre zyrtare.

Sipas tij, pasuria e padeklaruar nga ana e tyre, është turp për politikën. Korrupsioni, krimi i organizuar, ndikimi i gjyqësorit, e shumë sfida tjera e bëjnë Kosovën që të ketë edhe shumë punë për integrim në Bashkimin Evropian.

Gjatë intervistat ai dha edhe arsyet se pse nuk e ka vizituar ende kancelaria Angela Merkel kryeministrin Thaçi dhe relacionet mes këtyre dy shteteve.

Më Shumë

Gjendja shëndetësore e burrit të Shkurte Fejzës, flasin nga spitali i Prizrenit

Një veturë e ka goditur bashkëshortin e këngëtares, Shkurta Fejzës, Hajrush Behlulin. Por gjendja e Hajrush Behlulit është stabile. Kështu ka thënë shefi i emergjencës...

Tentativa e grabitjes në Krushën e Madhe: Të dyshuarit largohen pa sukses

Një shtëpi në Krushë të Madhe u shënua si qëllim i një tentimi grabitjeje të armatosur mbrëmjen e kaluar. Disa persona të armatosur kishin synuar...

Lajmet e Fundit