34.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Amerika përballet me protesta në mes të presionit për zhbllokadë

Protestuesit kanë dalë rrugëve nëpër shtetet në të gjithë SHBA-në, duke kërkuar që qeveritarët të rihapin ekonomitë e mbyllura nga pandemia e koronavirusit.

Tubimet u zhvilluan të dielën në Arizona, Kolorado, Montana dhe shtetin e Ëashingtonit, pas protestave të mëparshme në shtete të tjera.

Shqetësimet për lehtësimin e kufizimeve janë rritur, megjithë rrezikun e një rritje të infeksioneve nëse vendi duhet të rihapet shumë shpejt, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Presidenti amerikan Donald Trump ka sinjalizuar mbështetjen për protestat.

Amerika është bërë epiqendra e krizës me koronavirius, me mbi 735,000 raste dhe rreth 40,000 vdekje. Por janë shfaqur shenja që po arrijnë kulmin e shpërthimit dhe se shkalla e infeksionit po ngadalësohet.

Më Shumë

Rahoveci mirëpret mërgimtarët, u ofron parkim pa pagesë në oborrin e Komunës

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë vendim që parkimi i automjeteve të mërgimtarëve të lejohet edhe brenda oborrit të administratës komunale,...

Takim për sigurinë në Prizren

Dje, drejtori i policisë i Drejtorisë Rajonale të Policisë në Prizren, Kolonel Faton Alija, së bashku me stafin e tij, priti në takim zyrtarin...

Lajmet e Fundit