18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Anthony Joshua synon të bëhet kampion sërish së shpejti dhe të pensionohet

Anthony Joshua synon të bëhet kampion i botës në kategorinë e rëndë të boksit sërish brenda 16 muajve të ardhshëm, por së pari i duhet ta kalojë pengesën Jermaine Franklin në fundjavë.

Boksieri britanik do të përballet me amerikanin Franklin në Arenën O2 në Londër të shtunën.

Pasi i pësoi dy humbje radhazi për herë të parë në karrierë, shumë njerëz e vunë në dyshim rikthimin e tij në majat e boksit botëror, raporton Nacionale.

Por, 33-vjeçari do ta fillojë të shtunën rrugën e gjatë dhe sfiduese për t’u kthyer në majat e kategorisë së rëndë.

“Dëshira? Njëra ndër to është patjetër të bëhem kampion bote, gjë që mendoj se është e mundshme në 16 muajt e ardhshëm”, tha Joshua.

Mendoj se duhet ta shohim se çfarë do të ndodhë me brezat këtë vit. Le të garohet për ta dhe pastaj mbase le të mbesin pezull dhe mandej e shohim se ku do të përfundojnë. Duhet të kem vazhdimësi, përqendrim në 12 apo 16 muajt e ardhshëm derisa jam në garë për titull”, shtoi ai.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Siç qëndrojnë gjërat, Usyk ende i mban tre titujt e pranuar në kategorinë e rëndë WBA (Super), IBF, dhe WBO, ndërsa Tyson Fury e mban të katërtit, WBC.

Joshua e pranoi se nëse e fiton një titull tjetër bote, atëherë do të largohet nga boksi.

Nëse e kam edhe një ecuri tjetër si përpara, atëherë po flasim për shkuarjen drejt të dyzetave dhe më besoni boksi është sport për të rinj. Mendoj se dua të bëhem i suksesshëm përsëri dhe pastaj të largohem”, nënvizoi ai.

Më Shumë

Zhduken motër e vëlla në Prizren

Një grua në Prizren, ka raportuar në polici se vajza dhe djali i saj janë larguar nga shtëpia dhe nuk janë kthyer më. Rasti është...

Fundi i një epoke, yjet e futbollit që nuk do ti shohim më në Evropian

Në përfundim të ndeshjeve çerekfinale janë përcaktuar skuadrat gjysmëfinaliste në Euro 2024. Por përveç eliminimit nga kjo veprimtari, për disa futbollistë ajo ndeshje ka qenë...

Lajmet e Fundit