18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

“Artpolis” organizon Një festival feminist në Prishtinë

Femmes Fatales-prishtineOrganizata “Artpolis” në Prishtinë, nga 27 deri më 31 maj sjellë festivalin rajonal të artistëve për të drejtat e njeriut “Femmes Fatales”, festival ky që sivjet me edicionin e dytë do të sjellë artin me autorësi femërore.

Në programin e këtij viti janë përmbledhur një variacion mediumesh artistike, nisur nga shfaqje teatrale, promovime librash, dokumentarë dhe filma te shkurtër, lexime skenike, punëtori, ekspozita, performanca, diskutime, prezantime dhe të tjera forma.

E gjithë kjo punë është realizuar nga gratë kosovare dhe ato të Maqedonisë, Serbisë dhe Shqipërisë.

Në ditën e parë të festivalit do të jepen dy premiera, performanca “Trëndafilit n’elbasan” nga Arta Gashi dhe Fikrete Miftari (Kosovë), si dhe prezantimi “Në kujtim të Nënës” nga stilistja Besa Neziri Rugova.

Ndërkaq, në përmbyllje të festivalit do jepen prezantime dhe diskutime, poezi feministe, dokumentari “Krimi i padënuar që flet” i cili trajton gratë e dhunuara gjatë luftës në Kosovë, “Heshtja e kangës” nga Eliza Hoxha dhe një lexim skenik i “Monologët e vaginës” me regji të Burbuqe Berishës.

Më Shumë

Kroacia dhe Shqipëria ndahen në paqe

2:2 ka përfunduar ndeshja në mes të Kroacisë dhe Shqipërisë. Ishte kombëtarja shqiptare ajo e cila realizoi e para, me Qazim Laçin, i cili realizoi...

Gjinden tri mjete shpërthyese në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar për gjetjen e tri mjeteve shpërthyese në Dejnë të Rahovecit. “Ankuesi mashkull kosovar, ka informuar se përderisa ishte duke punuar...

Lajmet e Fundit