22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Ashton: Incidentet në veri të hetohen pa vonesa

ashtonShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka përgëzuar votuesit kosovarë për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale, të cilat i ka cilësuar si vendimtare për të ardhmen e Kosovës.Ajo po ashtu ka falënderuar misionin OSBE-së për lehtësimin e zgjedhjeve në veri të Kosovës, si dhe misionin vëzhgues të Bashkimit Evropian.

Ashton, në të njëjtën kohë, ka dënuar incidentet e dhunshme në vendvotimet në veri të Mitrovicës.

“Të gjithë votuesit kanë të drejtë të marrin pjesë në zgjedhje, në një ambient të sigurt dhe pa dhunë. Incidentet duhet të hetohen pa vonesa”, ka thënë Ashton përmes një deklarate për media.

Kryediplomatja evropiane po ashtu ka konfirmuar se të mërkurën, më 6 nëntor, do të presë kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, për një rreth të ri bisedimesh.

“Do të diskutojmë hapat e ardhshëm në procesin zgjedhor, si dhe hapat e ardhshëm në zbatimin e Marrëveshjes së Prillit”, ka thënë Ashton.

Previous article
Next article

Më Shumë

146 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Sot janë bërë 146 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Lidhja e Prizrenit ishte një organizim politik i parisë së katër vilajeteve që...

Osmani për Shkurte Fejzën: Në kohët kur synohej shfarosja jonë, ajo i dha popullit të Kosovës zë përmes këngës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë pjesë në koncertin e Shkurte Fejzës për nder të 50 vjetorit të karrierës  së këngëtares. Osmani tha se...

Lajmet e Fundit