19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Austri/ Partia e Birrës, e treta më e votuar në zgjedhjet presidenciale

Lideri Dominik Wlazny, i njohur ndryshe si Marco Pogo, arriti në zgjdhjet e fundit presidenciale në Austri 8.4% të votave. Më mirë se ai vetëm mori shumë i preferuari Van der Bellen dhe kandidati i FPÖ Rosenkranz.

Disa sondazhe i dhanë atij jo më shumë se 5% të preferencave. Në fund arriti edhe në 8.4%. Nëse rizgjedhja e Alexander Van der Bellen në presidencën austriake u konsiderua si e mirëqenë, rezultati i Dominik Wlazny, i njohur si Marco Pogo, është befasues pas konsultimeve në vendin përtej Alpeve.

Arsyeja është e qartë: është lideri i Partisë së Birrës, e themeluar në 2015 si një “projekt satirik” i thjeshtë as i djathtë dhe as i majtë. Sido që të jetë, në qendër, njësoj si “rubineti i birrës që është në qendër të çdo lokali”, sipas asaj që tha vetë Wlazny në atë kohë.

Një i diplomuar në mjekësi, 35 vjeç (mosha minimale për të konkurruar për zgjedhjet presidenciale), pasi kishte arritur sukses si vokalisti i grupit punk rock Turbobier, vendosi kyçë kostumin e tij në dollap për t’iu përkushtuar muzikës me kohë të plotë. Përveç Van der Bellenit të lartpërmendur (56.2%), vetëm nacional-konservatori Walter Rosenkranz (17.9%), një anëtar drejtues i FPÖ, grumbulloi më shumë mbështetje se ai.

Me vendin e tij të tretë, artisti u tall kështu me katër kandidatët e tjerë të Hofburgut Tassilo Wallentin (8.3%), Gerald Grosz (5.5%), Michael Brunner (2.1%) dhe Heinrich Staudinger (1.5%). Jo vetëm kaq: në kryeqytetin Vjenë ka kaluar edhe Rosenkranz, duke u renditur kështu pas vetëm Van der Bellen.

Një rezultat i respektueshëm, aq më tepër duke pasur parasysh se Beer Party u konceptua në thelb si një mjet thjesht promovues për këngën Die Bierpartei, ndër këngët e përfshira në albumin debutues të Turbobier Irokesentango.

Prania, brenda programit të saj, e një sërë propozimesh të një natyre qartësisht humoristike nuk mund të jetë e habitshme: nga ndërtimi i një shatërvani të birrës në qendër të Vjenës, deri te heqja e taksave për pijet për baret dhe restorantet, Furnizim me një fuçi birrë për të gjitha familjet e vendit dhe për të mbështetur qytetarët “më pak të talentuar në pije”.

Gjithçka në emër të lirisë maksimale të shprehjes (në veçanti “në zgjedhjen e lirë të shumëllojshmërisë së biondeve”) dhe sloganit gazmor “Jeto dhe lër të jetojë ose përzierjes midis birrës dhe limonadës që konsiderohet nga militantët e partisë “e keqja më absolute”.

Thënë të drejtën, në “birrokracinë” e teorizuar nga Bierpartei nuk ka vend vetëm për njw hop tw madh. Ndër të tjera, në fakt, lëvizja dëshiron të prezantojë teste të detyrueshme aftësie për politikanët, të zbatojë ndihmën shtetërore për të shpëtuar skenën kulturore të gjunjëzuar nga pandemia, të presë refugjatët ukrainas dhe të rrisë pjesëmarrjen e votuesve duke i lejuar votuesit të “kthehen në Austria politikës seriozitetin që meriton”.

Qëllime që, sipas mendimit të analistëve, do të kishin hyrë veçanërisht në mesin e votuesve të rinj të majtë anti-establishment, të etur për të shprehur një votë proteste kundër Van Der Bellenit të gjelbër, të paraqitur zyrtarisht si të pavarur, por në fakt të mbështetur nga të gjitha partitë kryesore të vendi me përjashtim të FPÖ. “Faleminderit! Unë jam pa fjalë – shkroi Wlazny në përfundim.

Në këto zgjedhje përfundova i treti dhe i dyti në Vjenë pas Van der Bellenit, përpara FPÖ. Në mesin e nën 30-vjeçëve do të kishte pasur edhe një fletë votimi mes meje dhe Van der Bellen. Faleminderit të gjithë njerëzve që më besuan dhe votuan për mua. Kjo do të thotë shumë për mua”.

Konsensusi në rritje

Nuk është hera e parë që Partia e Birrës bëhet tituj për rezultatet e saj në votime: tashmë në vitin 2020 ajo kishte arritur të zgjidhte 11 këshilltarë të rretheve në shtetin e Vjenës (përfshirë Wlazny), por preferencat totale nuk kishin shkuar përtej 1.8%. Në dritën e kësaj rritjeje, do të ishte e lehtë të shiheshin ngjashmëri midis Beer Party dhe Lëvizjes së parë Pesë Yje.

Megjithatë, ajo e Pogos duket e destinuar të mbetet një organizatë apolitike me qëllim ekskluzivisht satirik, si ato që i paraprinë në Evropë. Në këtë kuptim hapi rrugën Partia Polake e Miqve të Birrës, e cila në vitin 1991 u paraqit në zgjedhjet e para të lira pas rënies së komunizmit, duke marrë 2,97% të votave.

Megjithë rezultatin inkurajues, megjithatë, ajo u shpërbë dy vjet më vonë (jo para se të ndahej në dy fraksione: atë të “Birrës së Madhe” dhe atë të “Birrës së Vogël”). Marre nga Corriere della Sera./gazetatema/

Më Shumë

Totaj pranon studimin e projektit të teleferikut për në Kalanë e Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, tha se sot se ka pranuar studimin e fizibilitetit dhe studimin gjeoteknik për ndërtimin e strukturës dhe teleferikut për...

Deputetët përballen me rrugaçërinë serbe, Rexhaj: Ua thamë troç se Kosova është shtet i pavarur

Dy deputetët e Kuvendit të Kosovës, Arbër Rexhaj, dhe Erxhan Galushi, kanë marrë pjesë në takimin vjetor të Përfaqësuesve të Mbrojtjes dhe Parlamentet Evropës...

Lajmet e Fundit