22.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Azem Syla kërkon dorëheqjen e Jabllanoviqit

azem sylaIsh-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, aktualisht deputet në Kuvendin e Kosovës, Azem Syla, duke komentuar rreth deklaratën ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq, e cilit nxiti shumë njerëz të dalin në protestë, ka thënë se ministri serb duhet të japë dorëheqje.

Azem Syla thotë se deklarata e ministrit Jabllanoviq, po rrezikon stabilitetin e shoqërisë në Kosovë.

“Deklarata e pamatur e ministrit të Kthimit dhe Komuniteteve të Qeverisës së Republikës së Kosovës Aleksadër Jabllanoviq, ka kaluar përmasat e një deklarate të thënë me këtë apo atë rast, me një ose domethënie tjetër, duke rrezikuar stabilitetin e shoqërisë sonë, për të cilin kemi investuar mund përpjekje dhe përgjegjësi me vite të tëra së bashku me bashkësinë ndërkombëtare, e veçanërisht me miqtë dhe dashamirët e shtetit tonë dhe të perspektivës së tij për brezat e ardhshëm”, thotë Syla.

Syla, i cili komenton edhe protestat e fundit në Prishtinë, thotë se Jabllanoviq është mirë të tërhiqet vetë.

“Ko deklaratë është bërë shkas që të bëhen protesta dhe të paralajmërohen të tjera në emër të shkarkimit të tij. Pavarësisht kërkim faljes, ministri Jabllanoviq është mirë që të vet-tërhiqet nga përgjegjësia dhe në vend të tij të zgjidhet një përfaqësues tjetër i komuniteti të cilit i përket”, thotë Syla.

Sipas Sylës, Kosova ka sfida të mëdha drejt integrimeve euroatlantike dhe nuk meriton që të destabilizohet dhe të kthehet në një vend ku imazhi i saj dëmtohet para opinionit publik vendor dhe ndërkombëtar.

Më Shumë

Albin Kurti, kryetar i VV-se edhe për një mandat me 98.6% të votave

Albin Kurti është zgjedhur për herë të tretë kryetar i Lëvizje Vetëvendosje, ku pro Kurtit ishin 98.6 për qind e votuesve, kundër ishin 0.89...

Komuna e Rahovecit dhe USAID-i nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka pritur sot në takim zyrtarë nga USAID-i, në krye me drejtoreshën Jennifer Ober me ç’rast nënshkruan...

Lajmet e Fundit