14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

BE-ja mbështet zhvillimin ekonomik në Prizren

prizreni5Është hapur zyra e Sekretariatit të Zonës  Ndërkufitare në Prizren. Kjo zyre përfshinë Kosovën,Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Koordinatori  Zvonko Naumovski, tha se pas angazhimeve disavjeçare është arritur marrëveshje me Bashkimin Evropian për hapjen e kësaj zyre edhe në Prizren.
“Kjo zyre  do të jetë në funksion  të mbështetjes së projekteve për zhvillimin ekonomik rajonal”.

“Pas shumë angazhimeve ia  kemi dal ta funksionalizojmë këtë organizëm të rëndësishëm, që është i përhapur në të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor”.

“Pas kësaj ne jemi duke hulumtuar veprimet strategjike për selektimin e regjioneve për implementimin e projekteve të ofruara nga vendet ku veprojmë”.

“Pas shumë punëve të përbashkëta të procesit të planifikimit në kooperim të ngushtë me ekspertë lokal, rajonal si dhe ata nga BE-ja, project-programi për zhvillim ekonomik ndërkufitar për regjionin “Sharr” tashmë është draftuar për mbështetje substanciale të zhvillimit ekonomik rural,të menaxhimit të zbulimit të resurseve natyrale dhe mbështetjes së krijimit të infrastrukturës për eksplorimin e resurseve energjetike në rajon”,transmeton TV Prizreni.

Ndërkaq,përgjegjësi i zyres në Prizren,Emrulla Spahiu,tha se kjo zyre është e hapur për të gjithë ata që kanë plane konkrete të cilat mund të realizohen pas studimeve të hollësishme

I gjithë procesi i funksionimit të zyres  është mbështetur politikisht nga ministritë e bujqësisë së shteteve të përfshira në këtë program. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Moti për sot i vranët dhe me reshje shiu

Për të dielën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët, ku pritet lokalisht të ketë reshje të pakta shiu. Era do të fryjë nga juglindja,...

Morena Taraku sjell imazhe të reja tërheqëse

Këngëtarja dhe modelja e njohur Morena Taraku është mjaftë aktive në rrjetet sociale. Ajo ka publikuar disa imazhe të reja ku duket mjaftë tërheqëse dhe...

Lajmet e Fundit