28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Berisha premton kushte për punësim

Berisha-VlashnjeKandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e Bashkimit Demokratik, Zafir Berisha së bashku më bartësin e listës së BD-së, Osman Hajdari dhe kandidatët për Kuvend të Prizrenit, Ramadan Tarashaj, Ganimete Hoxha, kanë takuar banorët e fshatit Vlashnje. Ata para qindra banorëve kanë prezantuar programin zgjedhorë të BD-së.

Berisha garantoi qytetarët e këtij fshati se do të mbeten parimorë në përcaktimet tyre për një jetë më të mirë.

“Bashkimi Demokratik dhe numri 74 me listën e kandidatëve është përfaqësimi më dinjitoz që ka ndonjë subjekt politik, edhe për faktin se ne nuk premtojmë gjëra të parealizueshme por garantojmë se atë që e themi edhe e realizojmë”, tha Berisha.

Ai tha se në fokus do të jetë punësimi dhe zhvillimi ekonomik i komunës së Prizrenit.

“Ata që premtojnë ndërtime autostradash në këtë krizë ekonomike janë duke bërë manipulimin e radhës sepse qytetari për të dalë në autostradë nuk mund të del me biçikletë dhe qerre kuajsh, por me makinë dhe për të dalë me makinë duhet pasur të ardhura për të siguruar karburant, dhe për të siguruar mjetë për karburante duhet me qene i punësuar, e i punësuar, për fat të keq, është një numër tepër i vogël të cilët kanë të ardhura që ngjajnë me ndihma sociale dhe jo pagë mujore që plotëson nevojat e familjeve tona”, tha Berisha.

Ndërkaq, bartësi i listës nga Bashkimi Demokratik, Osman Hajdari, premtoi administratë funksionale dhe lehtësira në këtë drejtim deri në atë shkallë që disa nga shërbimet për qytetarë, të bëhen edhe nga shtëpia përmes internetit. Kurse kandidatët e BD-së për Kuvend të Prizrenit thanë se do të jenë zëri i qytetarëve në Kuvendin e Prizrenit./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Vala e të nxehtit: Për 6 muaj, mbi 47 mijë qytetarë kërkuan ndihmë në QKUK – fluks në dy muajt

  Për gjashtë muajt e fundit, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë trajtuar mbi 47 mijë pacientë shkaku i temperaturave. Megjithëse, në dy muajt e...

Kurti në Malishevë, i hip kombajës për korrje-shirje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar vizite tek një fermer në Bubavec të Malishevës, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural,...

Lajmet e Fundit