13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Beson në Rubinin, dyshon në media

hashim thaci 3Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk beson se ish-diplomati amerikan James Rubin, ka shkuar aq larg sa t’i këkrojë krehut të luftës që të largohet nga pushteti.Ai tha se mesazhi i Rubinit, është keqinterpretuar nga mediat. “Rubinin e kam mik. Ai në Kosovë ka ardhur me ftesën time. Deklarata e tij është keqinterpertuar nga mediat”, ka thënë Thaçi në Prizren.

Ish-diplomati amerikan James Rubin, në një intervistë për gazetën “Zëri” , ka thënë se duhet të vijë koha kur krahu i luftës do ta kuptojnë se është mirë të largohen nga pushteti, derisa janë ende të popullarizuar dhe të mos presin derisa është shumë vonë.

“Unë shpresoj që njerëzit të cilët kanë qenë aq të rëndësishëm për revolucionin tuaj, për lirinë tuaj e kanë mençurinë të largohen sa janë në majë të suksesit të tyre”, ka thënë Rubin.

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha ndërkaq se ish-diplomati amerikan James Rubin ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për Kosovën. “Unë e falënderojë për kontributin që ka dhënë për Kosovën edhe gjatë luftës,por edhe pas luftës”.

Thaçi, të shtunën, ka qëndruar sërish në Prizren. Ai është takuar me partënerët e koalicionit të PDK-së nga radhët e minoriteteve. Ai ka kërkuar angazhim që me 1 dhjetor, bashkarisht të dalin fitues në Prizren. /PrizrenPress.com/

79 vjet nga vdekja e Petro Poga, një nga figurat e rëndësishme të Rilindjes Kombëtare Shqiptare

Përkujtojmë sot më 27 shtator 1944 ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare...

Mungon eksperti financiar, shtyhet gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata e Prizrenit ka vendosur të shtyjë seancën kundër ish-drejtorit të Urbanizmit, Nijaziu Kryeziu, pasi mungoi eksperti financiar.Kryeziu po gjykohet se ka lidhur kontrata...

Lajmet e Fundit