0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Blomeyer: Të respektohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese

PeterBlomeyer-ambasadori gjermanAmbasadori i Gjermanisë në Kosovë, Peter Blomeyer, thotë se koalicione politike të ngjashme, sikurse tash në Kosovë, ka pasur edhe në Gjermani, por se problemi është zgjidhur pa ndihmë nga jashtë. Ai u bën thirrje partive politike që të respektojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese.
Ambasadori Blomeyer thotë se situata politike në Kosovë me krijimin e koalicioneve, është normale.

Në një intervistë për Kosova Sot, Blomeyer thotë se koalicione të tilla kanë ndodhur edhe në Gjermani, por se nuk është pritur ndërhyrja ndërkombëtare për t’i zgjidhur problemet.

Ai u ka bërë thirrje të gjitha palëve që për të kaluar këtë ngërç politik, duhet të presin dhe të respektojnë mendimin e Gjykatës Kushtetuese.

“E rëndësishme është të në mes të partive demokratike, pavarësisht pikëpamjeve të tyre kontroverse, ka një konsensus lidhur me atë se të gjitha çështjet duhen zgjidhur në kuadër të sistemit të drejtësisë dhe duke respektuar vendimet e institucioneve kompetente për çështjet kushtetuese”, ka deklaruar përfaqësuesi i shtetit gjerman në Kosovë.

I pyetur për qëndrimin e Lëvizjes Vetëvendosje për pezullim të dialogut me Serbinë, Blomeyer tha se Kosova duhet të ndjekë kursin evropian pjesë e të cilit është edhe dialogu. /Kosova Sot/

Më Shumë

Asociacioni i Komunave dhe MFPT-ja përplasen për tatimin në pronë

Çmimi për tatim në pronë është rritur 100 për qind. Ministri i Financave thotë se nuk e ka marrë këtë vendim, ndërsa nga Asociacioni...

Suhareka në pulla postare të Kosovës

Sot, Filatelia e Postës së Kosovës, lëshoi në qarkullim të rregullt emisionin e pullave postare “Qytetet e Kosovës-Suhareka”, me pamjet e bukura të këtij...

Lajmet e Fundit