8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Çeku përsërit se viti 2013 do të jetë viti i Ushtrisë së Kosovës

AgimCeku5-30Ministri i FSK-së Agim Çeku, tha sot se nuk tërhiqet nga deklarata e thënë prej tij më herët se viti 2013 do të jetë viti i Ushtrisë së Kosovës. Ai i bëri këto komente pas takimit me ambasadorin e Britanisë në Kosovë, Jan Clif. Ndërkohë, ambasadori anglez, tha se është duke vazhduar rishqyrtimi i sektorit të sigurisë në Kosovë, e që do të finalizohet në fund të vitit.

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Prishtinë, Ian Clif, tha pas takimit me ministrin e Forcës së Sigurisë se Mbretëria e Bashkuar ka pritur që vendimi i NATO-s për kapacitetet e plota operacionale të FSK-së, të ndodh më herët. Mirëpo, ai e përshëndeti dhe e vlerësoi të rëndësishëm vendimin e marrë javën e kaluar, duke theksuar se janë arritur kapacitetet e duhura të FSK-së.

“Tani jemi në fazën kur vazhdon rishqyrtimi i sektorit të sigurisë dhe kjo do të finalizohet deri në fund të vitit. Do të shohim se cilat do të jenë rezultatet. Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të mbështes punën e Ministrisë dhe gjithë FSK-së. E rëndësishme është që të theksohet se kjo është një fazë e re për Kosovën dhe raportet e saj me NATO-n”, tha Clif.

Clif nuk ka dashur që të përgjigjet në pyetjen nëse FSK-ja tani është gati të bëhet ushtri, duke thënë se në cilësinë e ambasadorit nuk mund të jap vlerësime të tilla.

Ndërkaq, Ministri i Forcës së Sigurisë, Agim Çeku, tha se nuk zmbrapset nga deklaratat e mëhershme që ky vit do të jetë i Ushtrisë së Kosovës, duke theksuar se janë në procesin e rishikimit strategjik të FSK-së.

“Asnjëherë për asgjë nuk jemi zmbrapsur, jemi duke punuar në atë drejtim. Ky është një proces i thellë, i cili kërkon kohë, punë dhe koordinim. Jemi duke identifikuar nevojat reale të sigurisë të Kosovës dhe mundësitë e Kosovës në bashkëpunim të ngushtë me partnerët tanë ndërkombëtar. Ky proces pritet të përfundojë deri në fund të vitit dhe menjëherë do të dalim me rekomandime, ku i rekomandojmë qeverisë partnerëve tanë në NATO, se çka ne mendojmë se duhet të ketë Kosova në aspektin për të qenë e sigurt dhe për të qenë në gjendje të kontribuojë në ruajtjen dhe ndërtimin paqes kudo në botë”, tha ai.

Ndërsa sa i përket vendosjes së FSK-së në veri të vendit, ministri Çeku theksoi se pjesë e marrëveshjes Kosovë -Serbi për normalizimin e marrëdhënieve, është që dërgimi i FSK-së në veri të ndodhë vetëm në koordinim me KFOR-in. Ai tha se FSK është në funksion të zbatimit të marrëveshjes. Ditë më parë, Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Rasmussen, kumtoi vlerësimin e Këshillit Veriatlantik se Forca e Sigurisë së Kosovës ka përmbushur kapacitetet e saj operacionale dhe është plotësisht e aftësuar që të përmbushë detyrat e caktuara nga mandati i saj në bazë të standardeve të përcaktuara nga NATO-ja.

Më Shumë

Fqinji i theu hundën 4-vjeçarit në Prizren, flet prindi i tij: E mori nga duart e nënës sime dhe e goditi

Një akt brutal ka ndodhur në Prizren pasi një katërvjeçar është sulmuar nga fqinji i tij. Në një intervistë për Kosova Today të Klan Kosovës,...

Kurti: Sakrifica dhe beteja e banorëve të Lubizhdës së Hasit, pjesë e dhimbshme dhe e lavdishme e historisë së popullit tonë

Në 25 vjetorin e rënies së dëshmorëve e martirëve në Lugishtë të Hasit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bëri homazhe te varrezat...

Lajmet e Fundit