18.8 C
Prizren
E diel, 18 Korrik, 2021

Çfarë i ka mbetur Messit të arrijë ende?

Krejt çfarë po mungon në rinovimin e Messit është njoftimi zyrtar nga Barcelona se kontrata është në nënshkruar. Kampioni i Copa Americas do të zgjasë qëndrimin e tij në Camp Nou për pesë vite të ardhshme, që do t’i lejojë Barcelonës të pushojë e qetë pasi e ardhmja e lojtarit të tyre më të madh është e sigurt.

Kjo do t’i lejojë Messit të rrisë edhe më shumë legjendën e tij para pensionimit ose para kalimit në MLS. Por, çfarë ka mbetur për të për të arritur?

Kupa e Botës dhe Champions League: Prioritetet

Nuk ka asgjë që Mesi dëshiron sesa të fitojë Kupën e Botës me Argjentinën dhe Champions Leaguen me Barcelonën.

Triumfi në Copa America vetëm sa ia shoi pak etjen, por tani ai e sheh të arritshme edhe triumfin në Kupën e Botës vitin e ardhshëm. Dhe, nëse presidenti i Barcelonës, Joan Laporta arrin ta ndërtojë një ekip kompetitiv te Barcelona, Messi mund ta sundojë Evropën edhe një here tjetër.

Të bëhet lojtari që qëndron më së gjati te Barcelona

Ky sezon që po vjen do të jetë i 18-ti për Messin te Barcelona dhe është vetëm dy ndeshje larg rekordit të Xavit me 151 paraqitje në Champions League, më shumë se kushdo tjetër.

Të fitojë më së shumti tituj

Para se të pensionohet, Messi dëshiron të tejkalojë shokun e tij, Dani Alvesin si futbollisti që ka fituar më së shumti tituj. Braziliani ka 44 kurse Messi aktualisht ka 38.

Golat

Nëse Messi vazhdon të shënojë si deri tash, ai do të arrij shifrën e 500 golave në ligë, teksa momentalisht i mungojnë 27. Në të gjitha kompeticionet, atij i nevojiten edhe 33 gola për ta kapur shifrën prej 800.

T’i largohet Ronaldos

Cristiano Ronaldo është lojtari i vetëm që i është afruar më së shumti Messit gjatë karrierës së tij dhe të dy kanë sunduar botën e futbollit që mbi 15 vite. Messi ka gjashtë Topa të Artë, kurse Ronaldo 5. Argjentinasi pritet ta fitojë edhe të shtatin këtë edicion. Të dy janë shumë afër edhe në golat në Champions League, megjithatë Messi ka 16 më pak dhe nuk duket shumë e mundur që numri 10-të i Barcelonës ta arrijë. /Gazeta Express/

Më Shumë

Murati: Brenda muajit ngritet aktakuza për vjedhjen e 2.1 milionë eurove nga Thesari i Shtetit

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka folur për vjedhjen e 2.1 milion eurove nga Thesari i Shtetit, duke shtuar se beson...

I akuzuari për korrupsion, Nijazi Kryeziu:S’kishte asgjë të kundërligjshme

Ish-drejtori i Urbanizimit në Planifikimit Hapësinor në Prizren, Nijazi Kryeziu i akuzuar për korrupsion, ka thënë se ia kishin dhënë kontratën njëvjeçare me çmim...

Totaj për VV-në e Prizrenit: Nuk e kam besuar që janë kaq të dobët

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se qeverisja lokale e VV-së në...

Zjarri shkrumbon sipërfaqe të mëdha të tokave bujqësore në Dubravë të Suharekës

Sot rreth orës 14:30 një zjarr i madh ka përfshirë disa hektarë të mbjella në fshatin Dubravë të Suharekës. Dëshmitarët okularë të rastit thonë për...

Policia gjen disa lloje të drogave në Prizren, prangoset një 23 vjeçar

Informacionet dhe dyshimet se në një shtëpi në rrugën “Jusuf Gërvalla”, në Prizren, ka substanca narkotike, nxitën Prokurorinë Themelore në Prizren që në bashkëpunim...

Shtyhet gjykimi ndaj policit të akuzuar për rrahjen e dy personave në stacionin policor të Malishevës

Me kërkesë të avokatit Emrush Kastrati është shtyrë gjykimi ndaj zyrtarit policor, Mehdi Hoxha, i akuzuar për veprat penale “keqtrajtimi gjatë ushtrimit të detyrës...

Haskuka viziton sot Nënstacionin e ri të Zjarrfikësve në fshatin Gjonaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë për Emergjencë dhe Siguri, Faruk Dakaj,  sot do të vizitojnë Nënstacionin e ri...

Patricio zyrtarizohet te Roma

Rui Patricio është zyrtarisht lojtar i Romës. Portugezi mbërriti në kryeqytetin e Italisë dhe ka nënshkruar pasi ka kaluar vizitat mjekësore. Portieri 33-vjeçar ka firmosur...

Pasi pranoi fajësinë dënohet me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë i akuzuari për shitje të marihuanës në Prizren

Me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë është dënuar Shend Hyseni, i cili e ka pranuar fajësinë për veprën penale “Blerje, posedim,...

Kapen qindra gram kokainë në shtëpinë e një qytetari të Prizrenit

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prizren pasi që gjatë kontrollit në shtëpinë e tij, janë gjetur dhe konfiskuar: 113.33 gram substance...

Arsenali transferon White-n

Arsenali  është afër që ta transferojë Ben White-n, pasi oferta është pranuar nga Brightoni. Topçinjtë kanë qenë në bisedime për javë të tëra në lidhje...

Ngjarjet e paralajmëruara për sot në Prizren dhe Rahovec

Ngjarjet e datës 18 Korrik 2021 – Me rastin e shënimit të “Epopesë së UÇK-së të korrikut 1998” në Rahovec, Komuna e Rahovecit do të...

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, ky është numri i rasteve të reja me COVID-19

  Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nuk është regjistruar asnjë viktimë nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe...

Për 24 orë, 7 aktakuza kundër 13 personave në Prizren

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore, janë ngritur dyzetekatër (44) aktakuza kundër pesëdhjeteshtatë (57) personave për...

Françeska Jaçe zbulon kush ia paguan pushimet

Modelja Françeska Jaçe ishte e ftuar mbrëmë në “Top Arena” dhe si asnjëherë më parë ka treguar se kush ia sponsorizon pushimet. Jaçe ka thënë...

Në këtë vend temperaturat arritën deri në 54 gradë celcius

Deri në 54 gradë celsius kanë arritur temperaturat në Kaliforni. Shtetet perëndimore amerikane përballen me temperatura përvëluese. Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi një paralajmërim për...

Lajmet e Fundit