11.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Çitaku: Vonesat në liberalizim, për fajin e KE-së

VloraCitaku14-09Vonesat në heqjen e vizave janë rezultat i mosnjohjes së procesit nga ana e Komisionit Evropian, ka thënë ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku.

Shefja e dikasterit kryesor që merret me integrime evropiane në intervistën dhënë “Kohës Ditore” ka deklaruar se afatet kohore për procesin e liberalizimit të vizave nuk janë shkelur nga Kosova, por nga ana e Komisionit Evropian, që pas dy vjetësh ka publikuar vetëm një raport vlerësues dhe ka dërguar vetëm një mision vlerësues.

Sipas Çitakut, pengesë kryesore në rrugën drejt liberalizimit të vizave vazhdon të jetë migrimi ilegal dhe rritja e numrit të azilkërkuesve në vendet e Bashkimit Evropian.

Çitaku ka thënë se azili nuk është shkak, por pasojë e gjendjes jo të mirë në të cilën jetojnë shumë qytetarë të Republikës së Kosovës.

Më Shumë

Rusia nuk do të konkurrojë me asnjë fillm për në Oscars

Rusia nuk do të dorëzojë ndonjë film për të konkurruar në Oscars këtë vit, ka njoftuar Akademia Ruse e Filmit. Në një deklaratë, akademia nuk...

Tom Hanks, i cili ka luajtur në 52 filma, thotë se ka bërë vetëm “katër filma shumë të mirë”

Tom Hanks i ka lënë fansat e tij të hamendësojnë pasi tha se ka bërë vetëm katër filma “shumë të mirë” në 30 vjet. Aktori...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit