10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Çka e shtyu Thaçin të dalë në përkrahje të Izraelit dhe hebrenjve?

Thaci-qeveriaHashim Thaçi ka dalur hapur në përkrahje të Izraelit dhe habrenjëve në kulmin e konfliktit në Gaza. Ai përmes një postimi në Facebook iu kujtoi kosovarëve kontributin e dhënë ër Kosovën nga disa personaliteteve të njohura me origjinë hebrenje.

Por çfarë e shtyu Thaçin të pozicionet në këtë konflikt?

Burime të Gazetës Express thonë se Kryeministri ka qenë në presion të brendshëm për t’u deklaruar në përkrahje të Izraelit pas disa deklaratave të deputetëve të Grupit të tij Parlamentar.

“Ka qenë e turpshme veçanërisht deklarata e deputetit Gëzim Kelmendi për bojkotimin e pijeve amerikane. Ky është një turp shumë i rënd për ta mbajtur PDK’ja”, ka thënë një zyrtar i lartë i PDK’së në kushte anonimiteti për Gazetën Express.

Në vijim lexojeni të plot deklaratën e Kryeministrit Thaçi në përkrahje të Izraelit.

Këto ditë përfundoi mandatin presidencial një nga veteranët e politikës dhe paqe-bërjës globale, Presidenti Shimon Peres. U bë president i Izraelit më 2007, kur edhe u takova me të gjatë një vizite qe e bëra në Jeruzalem dhe Tel-Aviv me ftesë të shtetit izraelit. Nobelisti Peres, edhe në atë kohë ishte përkrahës i pashoq i pavarësimit të Kosovës dhe shpesh ka spikatur publikisht pro-amerikanizmin e përbashkët të shqiptarëve dhe hebrenjëve. E mbaj në mend historinë e tij për shtet-ndërtim dhe paqe përkundër faktit që familja e tij në Poloni ishte zhdukur në Holokaust – krimin e pashoq në historinë moderne të njerëzimit. Edhe tek sa lutemi për paqe në Lindjen e Mesme, Kosova duhet të ketë kujdes t’i çmojë kontribuesit e lirisë dhe pavarësisë sonë nga populli hebre si Presidenti Peres, kongresmeni i ndjerë Tom Lantos, Sekretarja e Shtetit Madeleine K. Albright, Kongresmeni Eliot Engel, Senatori Charles Chuck Schumer e dhjetëra përfaqësues tjerë të popullit hebre.

Më Shumë

Rita Ora fotografohet duke i soditur motrën e saj Elenën dhe prindërit në Sydney

Ajo së fundmi ka shkuar në Sydney për sezonin e ri të spektaklit “The Voice Australia”, ku sërish do të jetë trajnere. Por Rita Ora,...

Anthony Joshua synon të bëhet kampion sërish së shpejti dhe të pensionohet

Anthony Joshua synon të bëhet kampion i botës në kategorinë e rëndë të boksit sërish brenda 16 muajve të ardhshëm, por së pari i...

Enigmë

Lajmet e Fundit