8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Deda: Dilema është se kur do të largohet rektori

IlirDeda-KIPREDProtestuesit të cilët po kërkojnë largimin e rektorit Ibrahim Gashi, sot iu është bashkuar edhe drejtori i Institutit KIPRED, Ilir Deda, cili e ka vlerësuar lartë vendosmërinë e studentëve për t’ia kthyer dinjitetin Universitetit të Prishtinës.

Deda tha për Telegrafin se UP-ja në të kaluarën ka prodhuar kuadro të niveleve evropiane, e që sot, ky institucion sipas tij, është shndërruar në një ambient ku akomodohen njerëzit e pushtetit.

“Institucionet e zaptuara mbrohen në mënyrë arrogante nga zaptuesit e tyre. Është inspiruese t’i shohësh studentët të cilat e duan një universitet të Prishtinës i cili i respekton kriteret akademike bashkëkohore. Pyetja se a do të largohet rektori Ibrahim Gashi është e tejkaluar, por dilema është se kur do të largohet ai. Mendoj që njerëzit të cilët bëhen pjesë e stafit akademik të UP-së duhet të kenë profil të mirëfilltë akademik dhe shkencor”, tha Deda.

Sipas tij, fajtori kryesor në këtë tempull të dijes nuk është rektori Ibrahim Gashi. Ai tha se problem më i madh në këtë tempull të dijes është zhytja e profesorëve në korrupsion dhe keqpërdorim të detyrës së tyre. Universiteti duhet të pastrohet nga kuadri që ka hyrë në punë pa kurrfarë merite dhe kriteri.

“Policia e Kosovës i ka dosjet e rreth 70 ose 80 profesorëve dhe asistentëve të cilët kanë kryer vepra penale, dhe mendoj se do të ishte e udhës që Policia e Kosovës para se të merrej me studentët protestues t’i shkonte në fund këtyre aferave. Deri më tani nuk e kam vërejtur se në protesta janë përdorur për poenë politik, sepse protestës i janë bashkuar njerëz me bindje të ndryshme politike dhe nga të gjitha fushat jetësore”, ka thënë Deda.

Më Shumë

Aktorja Kara Tointon është ndarë nga i fejuari i saj, Marius Jensen

Aktorja e famshme angleze, Kara Tointon, është ndarë nga i fejuari i saj – i cili u fotografua duke u puthur me një grua...

Arrestohen dy gra në Prizren për prostitucion

Dy gra janë arrestuar në Prizren për mundësim ose detyrim në prostitucion. Policia në raportin 24-orësh të martën, njoftoi se ato janë dërguar në mbajtje...

Lajmet e Fundit