13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

Dezinsketohen oborret e dy familjeve në Malishevë, kundër rriqrave

Me kërkesën e familjarëve, sot është duke u bërë dezinsketimi kundër rriqrave, në oborret e dy familjeve, njëra në Dragobil dhe tjetra në Bellanicë, pasi sipas kryefamiljarëve, në oborret e tyre ka rriqra dhe kanë nevojë që të bëhet dezinsektimi i oborreve, në mënyrë që të jenë më të sigurt.

“Në të dy rastet, qytetarët, përkatësisht kryefamiljarët e dy familjeve, njëra në Dragobil dhe tjetra në Bellanicë, kanë kërkuar që të bëhet dezinsketimi kundër rriqrave dhe për këtë, drejtoria ka organizuar dezinsektim të parakohshëm, pasi një gjë e tillë na është kërkuar nga qytetarët”, tha drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Ahmet Morina.

Morina ka bërë të ditur se numri i personave të thumbuar nga rriqrat është duke u rritur, ndërsa në rastet e tilla, kur qytetarët janë të shqetësuar nga prania e rriqrave dhe kërkojnë ndihmën e drejtorisë, do të intervenohet në të gjitha rastet, derisa të filloj spërkatja selektive e zonave endemike.

Megjithatë, sipas drejtorit Morina, edhe pse pritet që gjatë këtij muaji të filloj fushata e dezinsektimit selektiv, ende nuk ka lëvizje konkrete nga ana e Këshillit Ndërministror, që përcjellë situatën endemike, lidhur me virusin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Këngëtari Blero Muharremi tashmë ka bërë të ditur se ka nisur një lidhje të re dashurie. Artisti i njohur shqiptar në vitin që lamë pas...

Malishevë, gruaja ankohet se një i dyshuar e rrahu dhe i premtoi martesë

Një grua nga Malisheva është ankuar në Policinë e Kosovës se një i dyshuar kishte kryer marrëdhënie seksuale me të, me premtimin se do...

Lajmet e Fundit