14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Dialogu përfundon në shkurt

Thaci_Dacic_Ashton5-21Takimeve të përbashkëta të Hashim Thaçit, Ivica Daçiqit dhe Catherine Ashton po u vjen fundi. Në të tria kryeqytetet gjatë vitit të ardhshëm do të ketë zgjedhje. Në Beograd, partnerët e koalicionit Ivica Daçiq dhe Aleksandër Vuçiq kanë njoftuar korin diplomatik në Beograd se nuk po funksionon koalicioni dhe se planifikojnë që prej marsit ta qojnë vendin në zgjedhje,shkruan Tribuna.

Zgjedhje do të ketë edhe në Kosovë por pak muaj më vonë derisa të përfundojë reforma zgjedhore dhe kushtetuese. Zgjedhje do të ketë edhe në Bruksel, ku do të zgjedhën komisionarët dhe zyrtarët e tjerë të lartë të Bashkimit Evropian.

Si rezultat i këtyre agjendave zgjedhore, Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë marrëveshjen e dytë të normalizimit të marrëdhënieve më së largu deri në shkurt të vitit të ardhshëm dhe në këtë mënyrë të përmbyllin këtë fazë të dialogut

Më Shumë

Osmani: Kosova s’mund të ecë pëpara pa koordinim të ngushtë me aleatët

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një prononcim për media, ka theksuar se Kosova nuk mundet të ecë përpara vetë pa koordinim të ngushtë...

Moti për sot i vranët dhe me reshje shiu

Për të dielën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët, ku pritet lokalisht të ketë reshje të pakta shiu. Era do të fryjë nga juglindja,...

Lajmet e Fundit