34.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Dilni në zgjedhje!

Seremb Gjergji italiShkruan:  Seremb Gjergji

Zgjedhjet duhet të jenë të lira, të qeta dhe demokratike. Qytetarët e shtetit tonë të ri duhet maturuar dhe duhet reflektuar vlera të demokracisë.
Demokracia fillon me lirinë e shprehjes, lirinë e lëvizjes dhe lirinë e besimit. Prandaj institucionet e Republikës së Kosovës duhet ta forcojnë këtë demokraci sa më shpejtë e jo ta shtyjnë në pafundësi.

Thërras të gjithë qytetarët e Kosovës që të dalin dhe të votojnë për kandidatët e tyre që të fitoi Kosova. T’i dëgjohet zëri secilit? Ta kenë në dorën e tyre fuqinë e ndërtimin të shtetit. Mos rrinin ne shtëpi! Dashakqinjtë dëshirojnë që Ju me 3 nëntor të mos dilini në zgjedhje.

Këto zgjedhje janë refleksion i fuqisë së institucioneve tona dhe janë të parat që duhet të mbahen në tërë territorin e Kosovës. Këto janë zgjedhjet të cilat i kemi pritur dhe kërkuar nga dita e çlirimit të Kosovës me 12 qershor 1999. Këto do të jenë zgjedhjet e para që do të mbahen sipas ligjeve dhe rregullave të shtetit të Kosovës dhe duhet të jenë më standard ndërkombëtarë.

Nuk duhet t’i shohim zgjedhjet vetëm si kusht të bisedimeve, apo kusht i marrëveshjes së 19 prillit, por si hap që tregon se Populli i Kosovës ka në zemrën dhe shpirtin e tij vlerat demokratike që do t’i shfaqë të dielën me 3 nëntor. Zgjedhjet e suksesshme, nënkupton normalizim, avancim dhe integrim për popullin tonë – andaj t’ia japim shancën Demokracisë dhe jo Totalitarizmit!

Qytetarët e Kosovës dëshirojnë që vota e tyre të mos manipulohet, të mos vidhet, të mos keqpërdoret, por t’u jepet njerëzve për të cilët ata vërtetë kanë votuar. Le të fitoi më i miri.

Zgjedhjet do të jenë të monitoruara dhe vëzhguara nga monitoruesit vendorë, BE-së dhe Komuniteti Ndërkombëtarë në tërësi, andaj të reflektojmë se vërtetë dëshirojmë të bëjmë Shtet të së Drejtës dhe Shtet Demokratik.Shihemi në votime.(Autori është kandidat i pavarur për President të Kosovës)

Më Shumë

Vrasja tek ‘Tranziti i ri’ në Prizren, dëshmitari thotë se ka qenë prezentë në momentin kur të akuzuarit e kanë goditur me thikë të...

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën, është dëgjuar dëshmitari, Miran Halili, i cili tha se ka qenë prezent në momentin kur të akuzuarit...

Vetaksident në Malishevë, lëndohet rëndë një person

Një person ka pësuar lëndime të rënda trupore pasi ka humbur kontrollin mbi veturën e tij duke u rrokullisur jashtë rrugës. Sipas raportit të Policisë...

Lajmet e Fundit