12.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Dy vjet burgim për shoferin që shkaktoi aksidentin tragjik në Malishevë

Dardan Shala është dënuar me 2 vite burgim pasi ka pranuar se nga pakujdesia kishte shkaktuar aksident me veturë, ku kishte vdekur tani i ndjeri N.A .

Ngjarja kishte ndodhur në qershor të këtij viti, në fshatin Bellanicë.

Sipas aktgjykimit të shpallur më 6 gusht 2021, nga gjykatësi Lulzim Paçarizi,  në dënimin e burgim, të njëjtit do t’i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim dhe atë, nga 26 qershori 2021, deri më 6 gusht 2021, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Sipas këtij aktgjykimi, të akuzuarit i është shqiptua edhe dënimi plotësues, ndalimi i drejtimit të automjetit në kohëzgjatje prej 1 viti.

Po ashtu, ai është obliguar dhe me shpenzimet e procedurës dhe atë, në emër të shpenzimeve të paushallit gjyqësorë 30 euro, 200 euro në emër të shpenzimeve të procedurës, si dhe 30 euro për kompensimin e viktimave të krimit.

Ndryshe, në seancën fillestare të mbajtur më 5 gusht 2021, i akuzuari Shala kishte pranuar fajësinë.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Gjakovë, të ngritur më 19 korrik 2021, Dardan Shala akuzohej se më 26 qershor 2021, rreth orës 15:20, në autostradën Prizren-Prishtinë, saktësisht në kilometrin e 49, në fshatin Bellanicë, duke shkelur nenet 41, 53 dhe 157, të Ligjit për Rregullat e Trafikut, nga pakujdesia vë në rrezik jetën e njerëzve.

Siç thuhet në aktakuzë, derisa ishte duke drejtuar automjetin transportues “Mercedes Benz Sprinter”, duke bërë veprim të gabuar dhe të pakontrolluar dhe duke mos mbajtur shiritin e vetë qarkullues, del në shiritin emergjent dhe me pjesën e parë të anës së djathtë të automjetit e godet të ndjerin N.A, të cilin e përplas në automjetin e tij “Citroen” në anën e majtë, i cili ishte ndalur në shiritin emergjent.

Në aktakuzë thuhet se si rrjedhojë e fuqisë së përplasjes, për shkak të shpejtësisë së lëvizjes, i ndjeri N.A ndërron jetë në vend aksident.

Për këtë, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “Rrezikimii i trafikut publik” nga neni 370 paragraf 9, lidhur me paragrafin 6 dhe paragrafin 1 të KPRK-së. /BetimipërDrejtësi

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Më Shumë

Konfirmohen testet finale për anti-drogë ndaj Wilderit dhe Furyt

Tyson Fury dhe Deontay Wilder kanë kaluar të dy testet e fundit të drogës pas përplasjes së tyre të tretë dhe të fundit në...

Vendoset për rinumërimin e 8 vendvotimeve për kryetar dhe 35 për kuvende komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur për rinumërimin e 43 vendvotimeve të Zgjedhjeve Lokale 2021, të cilat u takojnë komunave të ndryshme. 8 vendvotime u...

Kandidati i VV-së për Rahovecin: Preferojmë që të bëjmë koalicion me LDK-në

Visar Korenica, kandidat për kryetar të Rahovecit nga Lëvizja Vetëvendosje, i cili në balotazh ka shkuar me kandidatin e AAK-së, Smajl Latifi, tha se...

Rahoveci afër marrëveshjes me një trener dhe 3 lojtarë të huaj

Pas rezultateve jo të mira, Rahoveci ka vendosur të bëjë disa ndryshime në skuadër. Rahoveci ka bërë të ditur në faqen zyrtare të tij se...

“Paga s’mjafton për një muaj”, rritja e çmimeve e papërballueshme për qytetarët

Paga mujore që merr, Nexhmendin Ibrahimi, një qytetar nga Prishtina, nuk i mjafton për të siguruar furnizimin me ushqim. Nga paga e tij, çdo muaj,...

Gjermania heq Kosovën nga lista e kuqe e shteteve me rrezik për Covid

Mësohet se nga e diela e ardhshme qytetarët e Kosovës do ta kenë më të lehtë udhëtimin për në Gjermani, transmeton albinfo.ch. Kjo pasi qeveria...

Ibrahimovic bëhet golashënuesi i katërt më i vjetër në histori të Serie A

Zlatan Ibrahimovic është lojtari i katërt më i vjetër që ka gjetur rrjetën në Serie A, pasi sulmuesi i Milanit shënoi kundër Bolognas në...

Raporti i ngecjes së BE-së

Blerim Shala Raporti vjetor i vendeve i Komisionit Evropian, i bërë publik këtë të martë, (me 19 tetor), është Dokumenti kryesor i Brukselit me të...

Nëna nga Prizreni raporton se i është zhdukur vajza

Një nënë nga Prizreni ka raportuar se i është zhdukur vajza. E njëjta raporton se tri ditë më parë vajza e saj kishe shkuar në...

Boksierët kosovarë sërish nuk lejohen të hyjnë në Serbi

Boksierët kosovarë sërish nuk janë lejuar të hyjnë në Serbi për të marrë pjesë në Botërorin në Beograd. Kështu ka njoftuar nëpëmjet një shkrimi në...

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore Lajme Gazeta Express 24/10/2021 14:21 Jo vetëm lënda e parë, por edhe mungesa e forcës punëtore të kualifikuar në...

Shoqata e Invalidëve në Suharekë reagojnë për rritjen e çmimeve, kërkojnë rritjen e pensioneve

Kryetari i shoqatës së invalidëve dhe pensionistëve në Suharekë, Rrahim Buzhala, ka reaguar lidhur me rritjen e çmimeve që ka ndodhur në Kosovë në...

Në spitalin e Prizrenit nuk ka asnjë pacientë me COVID-19

Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit, nuk ka në trajtim asnjë pacientë me COVID-19, sikurse edhe në Spitalin e Pejës dhe Vushtrrisë, ndërkaq në spitalet...

Dy persona theren me thikë në Prizren

Dy persona janë therur me thikë në Prizren.Në rastin e parë viktima ka pranuar tretman mjekësor, pasi që dyshohet se është therur me thikë...

Kosova e 113-ta në renditjen e FIFA-s

Kosova e ka pësuar rënien më të madhe në renditjen e FIFA-s. Vendi ynë renditet i 113-ti sipas renditjes së re të publikuar nga shtëpia...

Biden thotë se SHBA do të mbrojë Tajvanin nëse Kina sulmon

Presidenti amerikan Joe Biden tha se SHBA-ja do ta mbronte Tajvanin nëse Kina do të sulmonte. “Po, ne kemi një angazhim për ta bërë këtë,”...

Lajmet e Fundit