-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 19 Janar, 2022

Edhe nga çka duhet ta pastrojmë Kosovën më parë ?!

Denis Galushi 

Sot, si asnjëherë më parë jam ndje i lumtur gjatë namazit të xhumasë. Sepse sot të gjithë teologët e kishin një ligjeratë të caktuar nga Bashkësia Islame e Kosovës – BIK, për të folur për “pastërtinë”, dhe, që nesër çdo qytetarë t’i bashkohët fushatës nacionale ‘’Ta pastrojmë Kosovën’’, inciativë kjo e ngritur nga Zyra e Kryeministrit, e perkhrahur nga shoqëria civile e Kosovës, konkretishtë nga #LetsdoitKosova në bashkëpunim më institucionët e Kosovës.

– Më se shumti ndihem i lumtur dhe krenar për një gjë që, institucionët e Kosovës, konkretishtë, liderët e saj, do të bashkohën në një akcion gjithëpërfshirës, duke zëvendësuar kravatat e tyre në maica të thjështa, duke heq orën e dorës (ndoshta dikushi edhe rolexin) për t’i vishur dorezat më qëllim që ta pastrojnë secilën pjesë të vendit tonë. Pra, e kanë kuptuar që gjëja më e vlefshme në lidership duhët të jetë; modestia dhe humanizmi. Sa mirë!

– Por, ajo së çfarë është për të përshendetur dhe admiruar është që, kësaj here edhe institucionët e Kosovës kanë qenë në kordinim më Institucione Fetare, duke kërkuar nga ata që të ligjërojnë për temën më të ndishme dhe të rëndësishme,- “Pastërtia e Ambientit”.

– Të ndalemi këtu. Po e bëjmë një matematikë të thjështë (edhe pse në shkollë s’kam qenë aq i mirë në këtë drejtim), nëse përafërsishtë, sot në pesëdhjëtë xhamia të Kosovës, më një xhemat (pjesmarrës) pesëqind njërëz, e shumëzojmë këtë numër, pra 500×50 bëjnë 25 000, nësë këta përsona mesazhin e tyrë e shpërndajnë në familjet e tyrë, së paku katër anëtarëshe, arrijmë shifrën 100 000 njërëz. Në qoftë së, këta njerëz e shpërndajnë mesazhin e tyre edhe në rrjete sociale, atëherë padyshim se kjo shifër do të rritëj, dhe mesazhin do ta kuptonë e tërë bota për rëndësinë e pastërtisë së trupit, shtëpisë, objektit të punës, lagjës dhe ambientit në përgjethsi.

– Pra, sa bukur që Ministri i Ambientit të Kosovës, në takim më BIK-un kërkonë që në ditën e shenjtë të xhumasë ( e premte) të predikohët për një gjë të tillë.

– Por, këtë model duhet ta përciellin edhe ministritë e tjera të Republikës së Kosovës.

– Sepse;

1. Gratë, gati çdo ditë po i vrasim! Krimi në vendin tonë po rritët. Vjedhje në çdo anë të vendit tonë! Ashtu që, edhe Ministria e Drejtësisë duhet të kërkoje nga BIK’u, që, në xhumatë e ardhshme të predikojnë për;

“Rolin e Gruas në Shoqeri”. “Vlera e Jetës së Njeriut”. “Si t’jetosh me nder”!

2. Vendi ynë, diploma plotë. Kvantitet sa të duash, por kualitet shumë pak. Injorancë shumë, e dituri aspak. Prandaj, Ministria e Edukimit e Republikës së Kosovës, duhet të kërkojë nga BIK’u që, në xhumatë e ardhshme të fletë më së shumti për; DITURINË dhe vlerën e saj në shoqëri. E jo për asi dituri që fitohët duke kopjuar përmes telefonit gjatë provimeve!

3. Shëndeti është gjysma e pastertisë. Shumë nga ne këto e dimë, por pak nga ne e kuptojmë. Prandaj, Ministria e Shëndetësisë duhet të kërkoj nga BIK’u, që të ligjerojë për; “Shëndetin dhe rolin e tij ne trupin e njeriut”.

4. Puna është obligim. Prandaj edhe për këtë jeton njeriu. Ashtu që, Ministria e Mirëqenies Sociale, duhet të kërkonë nga BIK’u, që të fletë më së shumti për; “Angazhimin e njeriut në shoqëri për një civilizim sa më të mire”.

5. Vatani është shtëpia e secilit nga ne. Atë duhët ta duajmë pa asnjë kushtë, por më çdo kushtë. Prandaj, Ministria e Forcës dhe Sigurisë, duhët të kërkoj nga BIK’u, që të flasë për; “Dashurin ndaj Atdheut”. Si duhet ta ruajmë, mbrojmë dhe ta duam atë!?

– Këto, dhe shumë më shumë duhët të kërkojnë institucionët e Republikës së Kosovës, nga BIK’u. Jo që teologët nuk flasin për një gjë të tillë, por së paku edhe vetë institucionët e vendit tonë të ndërgjegjesohën, të kuptojnë rëndësinë e institucioneve fetare që ata e mbajnë tek shoqëria.

– Të kuptojmë që, nuk mundemi të jetojmë në harmoni, lumturi dhe paqe, përderisa i ndajmë njerëzit e xhamisë, kishës, parlamentit, ministrisë, gjyqësorit, medias…si njërëz të botës tjëtër, dhe kështu krijojmë paragjykime. Jo, jo. Te gjithë së bashku ta duam, mbrojmë, e pastrojmë Kosovën nga çdo papastërti, padituri, krim, urrejtje, diskriminim, racizëm…

Të gjithë për Kosovën.

Më Shumë

Patrullim rreth shkollave dhe vizitë bizneseve në Prizren

Njësia e Komunitetit në stacionin policor në Prizren është duke patrulluar rreth shkollave fillore në qytet dhe lagje. Policia ka njoftuar se patrullimi po vazhdon...

Rrokulliset një veturë tek “Qafa e Duhlës”, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore pas një vetaksidenti që ndodhur në vendin e quajtur “Qafa e Duhlës”, në magjistralen Shtime-Suharekë. Vozitësi e ka humbur...

Një muaj paraburgim ndaj gruas në Prizren që dyshohet se kanosi partnerin

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, të pandehurës S.H., për shkak të dyshimit të bazuar se...

Aksident te Rruga e Kombit, një e vdekur dhe dy të plagosur

Një aksident raportohet të ketë ndodhur në Rrugën e Kombit, mëngjesin e sotëm. Viktimë ka mbetur një grua dhe janë plagosur dy të tjerë. Ngjarja...

Prokuroria e thërret Sali Berishën

Prokuroria e Tiranës ka thirrur sot paradite ish-kryeministrin Sali Berisha për të dhënë dëshminë e tij për ngjarjet e 8 janarit në selinë e...

Georgina Rodriguez: Jeta si e famshme nuk është pa të meta, më mungojnë blerjet në supermarket

Gruaja e futbollistit, Cristiano Ronaldo, Georgina Rodriguez, e ka pranuar se fama ka anën e saj negative dhe se asaj i mungon të bëjë...

E rëndë: 16 vjeçari shqiptar tenton t’i japë fund jetës

Një 16-vjeçar ka tentuar të vetëvritet në Prrenjas. Policia bën me dije se në fshatin Qukës Shkumbin, Prrenjas, në banesë, një 16 vjeçar ka tentuar...

Turqia ndërron emrin e shtetit, e konfirmoi Erdogan

Autoritetet turke vendosën ta ribrendojnë imazhin e vendit në botë, kumtoi televizioni turk TRT.Paraprakisht këtë muaj, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan publikoi kumtesë në...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Suharekë, një muaj paraburgim personit që sulmoi familjaren dhe zyrtarin policor

Një muaj paraburgim i është caktuar të pandehurit B.K., nga Suhareka, që më 10 janar ka kryer veprat "dhunë në familje" dhe "sulm ndaj...

Erdogan sot në Tiranë, dorëzon çelsat e banesave për qytetarët e Laçit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të qëndroj për vizitë sot në Tiranë, ku tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për ceremonitë e...

771 raste të reja me Covid në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orë e fundit 771 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me Covid. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk është shënuar...

Lulzim Basha sot shkon në Prokurori

Një ditë pasi ish-kryeministri Sali Berisha dhe deputeti Flamur Noka dëshmuan në Prokurorinë e Tiranës për protestën e 8 janarit në selinë e Partisë...

Prizren/ Shtyllat e rrëzuara riparohen, jo edhe rryma (VIDEO)

Për më shumë se 24 orë, Florent Shatri mbeti pa rrymë në shtëpinë e tij në lagjen Arbana në Prizren. Në këtë mëhallë, të martën...

Barcelona kërkon Firminon

Barcelona është duke u interesuar për transferimin e sulmuesit të Liverpoolit, Roberto Firmino, shkruan “El Nacional”. Liverpooli është i gatshëm ta shesë Firminon për afro...

Një fotografi me Dua Lipën kushton mbi 2 mijë euro – cila është kostoja e të famshmëve të tjerë?

Yjet e diskografisë botërorë po vazhdojnë të fitojnë shuma të mëdha parash nga shkrepja e  fotografive me fansat e tyre – këta të fundit...

Lajmet e Fundit