2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Ekspozita “Të bllokuar në lëvizje” në kryeqytet

ekspozitFotografi dhe xhirime e përbëjnë ekspozitën “Të bllokuar në lëvizje”, e cila është punuar nga artisti kosovar, Dren Maliqi, dhe dy artistët gjermanë: Paul Phillip Heinze dhe Mattaias Krause. Video dhe audioinstalacioni janë punuar nga xhirimet në Ulpianë të Vjetër dhe Novobërdë, shkruan kultplus.

Dren Maliqi, artist nga Kosova së bashku me dy artistët gjermanë: Paul Phillip Heinze dhe Mattaias Krause, kanë hapur ekspozitën e tyre me titullin “Të bllokuar në lëvizje”(Make a match) në mbrëmjen e së enjtes, në Galerinë e Ministrisë së Kulturës, te kompleksi “Qafa”, në Prishtinë.

Këta artistë kishin zgjedhur që t’i xhironin disa pamje para Bibliotekës Kombëtare, pamje nga Ulpiana e vjetër (Lipjan) si dhe kodrat e larta të Novobërdës.

Qëllimi i projektit është që të ndërtohet bashkëpunimi i qëndrueshëm i cili do të zhvillohet në të ardhmen, të ngrit vetëdijen në kulturën e tjetrit, të zgjeroj dhe ndërtoj perspektiva të qëndrueshme të cilat zhvillohen në diskutime, ku artistët dhe vizitorët reflektojnë në punën, shoqërinë dhe të qenit ndryshe.

Dren Maliqi, artist pjesëmarrës i këtij projekti theksoi për “Kultplus”, se projektin “Të bllokuar në lëvizje”, e kanë realizuar për dy javë dhe janë munduar të zgjedhin vende të përshtatshme për konceptin e projektit.

”Projektit “Make a match”, tashmë i ka ardhur radha që të shfaqet në Prishtinë, ku nikoqir apo artist lokal jam dhe artsitët ndërkombëtarë Matthiasi dhe Philipp që janë nga Berlini. Këtu në Kosovë ata kanë qëndruar dy javë dhe e kemi krijuar një vepër artistike së bashku. Meqenëse është hera e parë që jemi njoftuar përmes këtij projekti me djemtë nga Berlini, kemi vendosur të eksperimentojmë dhe t’i bëjmë bashkë disa fotografi dhe xhirime të zakonta. Vendet ku i kemi realizuar këto janë në Prishtinë dhe jashtë saj, pra, në Ulpianë të vjetër dhe Novobërdë.”, ka thënë Maliqi.

Mathias Krause, artist nga Gjermania, është shprehur se gjatë qëndrimit të tij në Kosovë, ka parë vende të cilat i kanë lënë shumë përshtypje.

“Ky projekt ka qenë me ftesë ku ideja kryesore e “Make a match”, ka qenë që artistë të vendeve të ndryshme të bashkëpunojnë ndërmjet veti për ta krijuar një vepër artistike. Më ka pëlqyer ideja që të vi në Kosovë dhe pa hezituar kam marrë pjesë në këtë projekt. Vendet ku kemi shkuar si në Prishtinë, Ulpianë e vjetër dhe në kodrat e Novobërdës që t’i xhirojmë disa pamje më kanë pëlqyer shumë. Megjithëkëtë, besoj që kemi arritur të bëjmë punë të mirë”, ka thënë Krause.

Projekti “Make a match”(Të bllokuar në lëvizje) ka ardhur në Prishtinë pas ekspozimit në : Tel Aviv, Bazel, Vjenë dhe Stokholm.

Ky projekt ishte i bazuar në idenë e shkëmbimit kulturor të artistëve të cilët jetojnë dhe punojnë në qytete të ndryshme.

Ekspozita që është hapë më 3 tetor do të qëndrojë e hapur deri më 17 të këtij muaji.

Më Shumë

Xhaka “Ylli i Javës”

Federata e Futbollit e Kosovës dhe sponsori i Superligës, Albi Mall vazhdojnë ndarjen e çmimit “Ylli i Javës”.   Ky çmim për javën e 16-të në...

BQK thirrje për paratë e falsifikuara: Furnizim vetëm përmes bankave

Banka Qendrore e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media ka bërë thirrje për kujdes të shtuar për qarkullimin e monedhave të falsifikuara. Thirrja e...

Me sytë nga shorti

Lajmet e Fundit