3.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Erdogan i quan vendet evropiane islamofobë

Presidenti Recep Tayip Erdogan deklaroi të dielën se vendet evropiane duhet të heqin qafe islamofobinë.

Kreu i shtetit turk bëri një deklaratë mbi islamofobinë në rritje në vendet evropiane.

“Nëse shtetet evropiane duan të ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global që po ristrukturohet politikisht dhe ekonomikisht, ato duhet të heqin qafe sëmundjen e islamofobisë në organizimin e tyre sa më shpejt të jetë e mundur. Përndryshe kjo sëmundje do ta gërryejë tërë Evropën nga brenda duke filluar prej Francës e deri tek Gjermania”, u shpreh Erdogani përmes një mesazhi në rrjetin social “Twitter”.

 

Më Shumë

17 vjeçarit në Suharekë i sekuestrohet një pushkë

Një 17-vjeçari në fshatin Sllapuzhan të Suharekës i është gjetur një pushkë, ka bërë të ditur Policia e Kosovës të martën. Sipas njoftimit, Policia kishte...

`Liria ka emër` organizon `Marsh për drejtësi` për ish-krerët e UÇK-së

Të dielën, më 2 prill, në Prishtinë, platforma “Liria ka emër”, organizon Marsh qytetar dhe solidarizues në mbështetje të luftës së drejt të UÇK-së...

Lajmet e Fundit