14.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Erdogan kthen mbrapsht vlerësimin e hebrenjve

Erdogan-kryeministri i TurqiseKryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, do të rikthejë një çmim të marrë në vitin 2004 nga Kongresi Amerikano-Hebraik, i cili e ka akuzuar atë për “retorikë të rrezikshme” kundër Izraelit.

Kongresi i ka kërkuar atij t’ia rikthejë çmimin e dhuruar për përpjekjet e paqes në Lindjen e Mesme. Ambasadori turk në SHBA tha se Erdogan do ta bënte me “kënaqësi” këtë gjë.

Ambasadori Serdar Kilic tha se nga Erdogan nuk mund të pritet të bëjë një sy të verbër ndaj aksioneve ushtarake të Izraelit në Gaza dhe në Bregun Perëndimor.

“Përpjekjet për të përshkruar kritikat legjitime të kryeministrit Erdogan ndaj sulmeve të qeverisë izraelite ndaj civilëve, si shprehje të ntisemitizmit janë një shtrembërim i dukshëm dhe një përpjekje për të mbuluar gabimin historik të qeverisë izraelite”, tha Kilic në një letër, të cituar nga portali turk i lajmeve, Hurriyet.

Erdogan po bën fushatë për t’u zgjedhur president, muajin e ardhshëm, ndaj dhe ka kritikuar ashpër ofensivën e ushtrisë izraelite kundër militantëve palestinezë të Hamasit, në Gaza, ku më shumë se 1100 persona kanë vdekur deri më tani, shumica e të cilëve janë civilë.

Më Shumë

Me bukurinë e lirisë

Sahit Osmani (22 dëshmorëve ,dhe 18 martirëve të Randobravës) Me bukurinë e lirisë keni hyrë në qenien tonë Të shndërruar në përmendore me bardhësinë e ditëve rilindni Shtresave të atdheut gjaku...

Arrestohen dy persona të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Arrestimi i tyre është bërë me urdhër të gjykatës. Ata janë dërguar në vuajtje të dënimit. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/ • Fsh. Piranë, Prizren 28.03.2023-12:40....

Enigmë

Lajmet e Fundit