6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Escobar në konferencë me Kurtin: Është e rëndësishme të rreshtoheni me vlerat evropiane në këtë kohë krize

I dërguari i posaçëm i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, po qëndron për një vizitë në Kosovë.

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Kurti, Escobar-i e ka theksuar rëndësinë që Kosova të rreshtohet me vlerat evorpiane në këtë kohë krize.

Escobar-i gjithashtu ka thënë se është e rëndësishme të vazhdohet mbështetja amerikane për Kosovën, për pavarsinë e saj, sovranitetin e sigurinë.

Është një partneritet i palëkundshëm ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kosovës. Diskutuam për çështjen e marrëdhënieve me Serbinë, implikimet rajonale nga dialogu, rëndësinë për të vazhduar mbështetjen amerikane, për pavarësinë, sovranitetin dhe sigurinë e vendit tuaj”, tha ai.

“Është e rëndësishme që të rreshtoheni me vlerat evropiane në këtë kohë shumë të rëndësishme krize”, theksoi Escobar-i.

Tutje, amerikani ka theksuar se ShBA-ja e mbështet Kosovën në të gjitha aspiratat e saj euro-atlantike.

“Pata dëshirë të ritheksoj sërish se ShBA-ja e mbështet Kosovën në të gjitha aspiratat e saj euro-atlantike dhe do t’i shohim mundësitë ta kemi një partneritet me Kosovën, në mënyrë që ta mundësojmë një gjë të tillë“, shtoi ai.

Konferenca ndërmjet Kurtit e Escobar-it ishte jashtëzakonisht e shkurtër. Nuk dihet nëse në takimin prapa kamerave janë diskutuar edhe tema të tjera të rëndësishme.

Më Shumë

Flamuri dhe qeni

Ben Blushi Duhet të ketë shumë raste në histori kur qeni ka ngrënë flamurin. Nga natyra qentë kërkojnë gjithmonë të kapin diçka që qëndron më lart...

Kryeministri Kurti sot në interpelancë për situatën në vend

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti sot është ftuar në interpelancë për çështjen "Masat urgjente të Qeverisë së Republikës së Kosovës në raport...

Lajmet e Fundit