19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Fatmir Limaj: Abstenoj sepse kështu nuk mund të ndihmohet drejtësia

Fatmir-limaj2Fatmir Limaj ka konfirmuar se është pro themelimit të një Gjykate e cila do të dënonte të gjitha krimet e kryera gjatë luftës. Por, ai ka thënë se do të abstenojë kur të votohet për Gjykatën Speciale për shkak se kjo eshte drejtesi selektive.
Deputeti Fatmir Limaj ka thënë se do të abstenojnë kur të nxirret në votim themelimi i Gjykatës Speciale për t’i dënuar krimet e supozuara të UÇK’së.

Limaj ka thënë se janë për drejtësi, por jo për drejtësi selektive.

“Tani derisa në Kuvendin e Kosovës nuk shtrohet si çështje që do të gjykojë, procedojë të gjitha krimet e supozuara në Kosovë pavarësisht se kush e ka kryer krimin, ne detyrohemi të abstenojmë sepse mendojmë se kështu nuk mund të ndihmohet drejtësia”, ka thënë ai.

“Unë kurrë nuk mund të votojë kundër një Gjykate e cila heton dhe ka për qëllim procedime të krimeve të luftës. Por, krimi nuk mund të gjykohet selektivisht, nuk mund të ndiqet selektivisht. Unë jam për vazhdimin e misionit të EULEX’it. Dhe unë do të jem gjithmonë pro një gjykate e cila do të gjykonte krimet e kryera në Kosovë pavarësisht nacionalitetit”, ka shtuar Limaj.

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë po krijohet përshtypja se 15 vjet pas luftës ka nisur hetimi i luftës së UÇK’së.

Por, ai ka përmendur faktet që tregojnë se prej përfundimit të luftës ka pasur gjykime të ish-pjesëtarëve të UÇK’së.

“Në fakt e vërteta është ndryshe. Që nga paslufta janë bërë hetime për krimet e supozuara të UÇK’së… Ka dhjetëra aktgjykime. Kemi raste të Gjykatës së Hagës dhe kemi vendime të EULEX’it”, ka shtuar ai.

Më Shumë

Në manifestimin ‘Stinët Poetike’ në Prizren, prezantohet poeti Hazir Luta

Shoqata për Kulturë dhe Art 'Fidani' në Prizren ka organizuar manifestimin letrar 'Stinët Poetike', duke sjellë në vëmendje krijimtarinë e shquar të poetit nga...

Zyrtare: Ky është futbollisti që ftohet sërish në Kombëtare

Përfaqësuesja e Kosovës gjatë muajit qershor më datën pesë luan miqësore ndaj Norvegjisë. Nga skuadra austriake, LASK Linz mësohet se lojtari i parë që merr...

Lajmet e Fundit