15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Fatmir Limaj: Nisma subjekt befasues dhe simpatik

Fatmir-limaj2Fatmir Limaj thotë se Nisma po hyn sigurt në zgjedhje dhe se nga ky proces do të dal e fuqishme, do të jetë befasi e zgjedhjeve dhe një parti simpatike në parlamentin e Kosovës.

Nisma për Kosovën, sipas Limajt është për ndryshim, dhe se sipas tij, pas zgjedhjeve nëse nuk ka ndryshime do të rrijë në opozitë dhe nuk do të përfshihet në qeverisje.

Limaj tha se është skeptik lidhur me ndryshimin që mund të vjen nga Lidhja Demokratike e Kosovës, derisa sipas tij, PDK duhet të mos qeverisë më.

“Në LDK-në kam dilemat e mia se a mund të paraqes ndryshim. Nuk e di se sa janë të përgatitur për një gjë të tillë. Nuk dua ta marrë rolin për të konstatuar gatishmërinë e secilës parti, por mund të them se këtij vendi i duhet ndryshimi”, ka thënë Limaj, i cili thekson se Nisma do të jetë parti e qendrës së majtë.

Sipas Limajt, Nisma do të ketë ideologjinë e qendrës së majtë.

Këtu, ai kritikoi partitë politike të cilat sipas tij prezantohen si të djathta e nuk e dinë se çka nënkupton kjo.

Limaj ripërsëriti se Nisma do të jetë befasia e këtyre zgjedhjeve.

“Jemi duke shkuar në zgjedhje me trup qartësisht elektoral, me matematikë të qartë dhe rezultate të lexuara, kështu që Nisma shkon e sigurt e vendosur dhe pa asnjë dilemë në këto zgjedhje, sepse jam i bindur se Nisma për Kosovën, do të jetë befasia e këtyre zgjedhjeve dhe një nga subjektet jo vetëm emrin që e ka simpatik, por edhe një subjekt i fuqishëm dhe simpatik në parlament”, tha Limaj.

Limaj: Kosova për katër vjet kishte një qeverisje pa program 

Kryetari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj tha se Nisama ka mbledhur në gjithë Kosovën njerëz profesionistë dhe të gatshëm për punë të cilët sipas tij, më herët ose nuk kanë qenë të inkuadruar në në parti politike, ose që në partitë që ishin nuk kishin hapësirë për punë.

Ndryshe nga kjo, Limaj tha se në Nisma nuk do të jetë fjala e fundit vetëm kryetarit të partisë, por të gjitha atyre që kontribuojnë në të.

Limaj ka kritikuar qeverisjen e Thaçit, derisa tha se në katër vjetët e kaluara kjo qeverisje ka punuar pa program.

Ai tha se në këto katër vjet, qeveria Thaçi, nuk ka realizuar as edhe një projekt.

Sipas tij, dikush që ishte në qeverisje nuk mund të bëjë premtime të reja, derisa nuk i ka përmbushur premtimet e kaluara.

Nisma sipas Limajt do të mbajë premtimet dhe se programi i saj është për ndryshime në të gjitha fushat.

…..

Limaj: Legjislatura e kaluar të merret shembull, të mos votohet emri i partisë por anëtarët e listës (Video)

Kryetari i Kryesisë së Nismës për Kosovën Fatmir Limaj, thotë se parlamenti i kaluar duhet të shërbej si shembull për qytetarët që të votojnë individët dhe mos të bazohen në emrin e partive.

Duke folur në emisionin “Zona B” në Klan Kosova, Limaj tha se qytetarët duhet të shikojnë ata listat e partive dhe jo emrin e tyre.

“Po shrpesoj që të shërbej edhe për drejtuesit e subjekteve politike, por mbi të gjitha për qytetarët, të shohin mirë këndë po e votojnë. Emri i partisë nuk zgjedh probleme, por le ti shohin njerëzit që janë në lista”, tha Limaj.

Ndërkohë Limaj tha se nuk e di nëse ka një marrëveshje në mes të pas zgjedhore në mes të kryetarit të PDK’së Hashim Thaçi dhe atij të LDK’së isa Mustafa.

Por sipas Limaj, një marrëveshje e tillë, nëse ekziston do të ishte shumë e dëmshme për Kosovën./express/

Më Shumë

Sot përfundon periudha shtesë e regjistrimit të popullsisë

Sot përfundon regjistrimi i popullsisë edhe për komunat në Kosovë të cilat kishin kërkuar shtyrjen e afatit për një javë në mënyrë që të...

Sot moti me diell, vranësira e rrebeshe lokale shiu

Sot në Kosovë moti pritet të jetë me intervale kohore me diell dhe vranësira lokale. Gjatë ditës ose pasdite parashihen zhvillime të vranësirave të cilat...

Lajmet e Fundit