13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Fillon festa e Karabashit në Prizren

Në qytetin e Prizrenit ka filluar shënimi i Shën Gjergjit, që ndryshe qytetarët e Prizrenit i thonë “Karabash” (Kryezi) pranë tyrbes së Karabashit.

Kjo festë bëhet për të shënuar përfundimin e dimrit dhe fillimin e verës.

Festa fillon më 5 maj, dhe vazhdon deri më 15 maj.

Festimet karakterizohen me lojëra të shumta, me fluks të madh të njerëzve në fusha të gjëra, pranë tyrbeve, apo ndonjë vendbanimi të lashtë.

Gjurmët e kësaj feste shkojnë larg në lashtësinë ilire, atëherë kur njerëzit besonin në shumë perëndi. /Klankosova.tv

Më Shumë

Prizreni, shembull i respektimit të të drejtave të njeriut

Kryetari i Prizrenit Shaqir Totaj priti sot Clara Sanchez, Pastor nga DGNEAR në Bruksel, përgjegjëse për programet/projektet që kanë të bëjnë me komunitetin rom,...

Prokurori i Shtetit i pranoi mbi 52 mijë raste në vitin 2023, i përfundoi mbi 41 mijë

Ushtruesi i detyrës i kryeprokurorit të shtetit Besim Kelmendi, në fjalën e tij në konferencën vjetore, megjithëse përmendi se viti 2023 ishte me sfida,...

Lajmet e Fundit