17.8 C
Prizren
E diel, 14 Gusht, 2022

Filmat e “ACTive” shfaqen në Festivalin “Pravo Ljudski”

ZumirajPravaFilmat e krijuar gjatë Shkollës Regjionale të Filmit Dokumentar “ACTive” patën premierën në Festivalin “Pravo Ljudski” në Sarajevë. “ACTive” i parë u mbajt në Prizren gjatë muajit korrik të këtij viti, kur 16 filmëbërës të rinj dhe të talentuar nga Ballkani morrën pjesë në një proces intensiv 8 ditësh të zhvillimit të idesë, shkrimit, hulumtimit si dhe regjisë dhe montimit të filmave të tyre.

Rezultati i kësaj punëtorie ishin pesë filma dokumentar të shkrutër të cilët tregojnë storie që nga jeta e një çifti lezbik në Kosovë, marrëdhëniet njerëzore në një hostel të Prizrenit apo jeta e një kasapi të ri të quajtur Ergjan.

“Debris” nga Aleksandra Aleksovska, Andi Thaqi, Jovanche Nedelkovski; “Invisibles” nga Ishak Jalimam, Monika Šimunac, Nita Zeqiri, Petar Antevski; “Small Talk” nga Darko Aleksovski, Sanja Raševi?, Vanesa Musovi?; “Spring in Summer” nga Edin Alija, Mila Radonjikj, Vanja Ristic dhe “Within” nga Lejla Mušanovi?, Norika Sefa, Relja Peki? ishin pjesë e programit “The Future is Here: Balkan Dox Workshops” të Zoom Rights, që është program i dedikuar të rinjëve në Festivalin e Filmit “Pravo Ljudski”. Filmat e prodhuar nga nxënësit e shkollave të mesme përmes programeve edukative të festivaleve regjionale Slobodna Zona, “Dokufest” dhe “Pravo Ljudski” poashtu u shfaqën si pjesë e këtij programi, i cili pati si qëllim të prezantonte gjeneratën e re të filmëbërësve nga Ballkani.

“ACTive” organizohet nga organizata të filmave dokumentar dhe filmëbërës nga Ballkani dhe Evropa, të cilët kontribojnë në skenën e medies së re dhe filmit dokumentar në rajon – “Studiorum” (Shkup), “Pravo Ljudski Film Festival” (Sarajevë), “DokuFest” (Prizren) dhe “MakeDox” (Shkup). Projekti është i mbështëtur nga Balkan Trust for Democracy (BTD).

Më Shumë

Mot i vranët dhe me shi, temperaturat bien deri në 12 gradë

Gjatë kësaj të premte parashihet të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe reshje shiu. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin...

Policia u bllokoi skafet, pas Vlorës edhe Velipoja në protestë

Pronarët e skafeve në Velipojë kanë dalë në protestë, për të kërkuar zgjidhjen e problemit të bllokimit të mjeteve të tyre detare, pasi thonë...

Lajmet e Fundit