33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Flet edhe Seremb Gjergji: Koalicioni PDK-LDK – stabilitet dhe fuqi

seremb gjergji votimPDK dhe LDK duhet ta krijojnë koalicionin qeveritar, për të reflektuar stabilitet dhe siguri për të gjithë. Por mbi të gjitha, për të aprovuar të gjitha ndryshimet që në mandatin e shkuar kanë vuajtur nga pafuqia e koalicionit që ka qenë i dobët dhe të vogël. Në gjirin e vet Qeveria e Re LDK-PDK mund të përfshijë partitë tjera, por me 20 vendet e rezervuara minoritare, LDK-PDK+Minoritetet mund t’i arrijnë 85 deputet në Kuvendin e Kosovës. Në këtë mënyrë krijohen mundësitë edhe 2/3 e votave të grupeve minoritare, sa herë që ka nevojë.
Tash duhet ta krijojmë Ushtrinë, duhet të bëjmë ndryshime rrënjësore të Kushtetutës – përfshirë edhe votimin e hapur për President; duhet të krijohet fondit për punësim – që i hapë rrugë zhvillimit ekonomik; të vazhdohet zhvillimi dhe avancimi i fushës së Drejtësisë me të gjitha modelet e reja; dhe mbi të gjitha – kemi nevojë për një IMAZH të qëndrueshëm ndërkombëtar.

Stabiliteti i institucioneve të Kosovës, nënkupton edhe Liberalizim të Vizave, nënshkrim të marrëveshjes më BE-në për Asocim Stabilizim si dhe fillimi i negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Zgjedhjet ishin të qëndrueshme dhe tash edhe Qeveria e re duhet të jetë e qëndrueshme. Kosova ka nevojë të integrohet shpejt në OKB, NATO dhe BE.

Takimi me Kancelaren Merkel me 28 gusht i z. Thaçi dhe z. Mustafa, do të ishte e dëshirueshme që të dy të shkojnë si ekip, si Qeveri dhe mos t’i bartim pasojat që mund të jenë të paevitueshme në fushën politike.

Poashtu, koordinimi me SHBA-ne dhe të gjitha institucionet e BE-së, përfshirë këtu edhe Këshillin e Evropës, Komisionin Evropian dhe Parlamentin Evropian, është esencial dhe është i mundur në koalicion të këtyre dy partive. Koalicioni PDK-LDK e forcon edhe raportin me OSBE-në, që tash për tash është i brishtë.

Më Shumë

Nesër bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit

Nesër  në Spitalin e Përgjithshëm “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, do të bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë Intervente - Laboratori i Kateterizimit,...

De Biasi: Shqipëria më ndryshoi jetën, por në Dortmund bëj tifo për Italinë

Kualifikoi i pari Shqipërinë në një fazë finale të Evropianit dhe tani flet me krenari. “Jam krenar pasi kam dhënë edhe unë një kontribut për...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit